Cena fotowoltaiki 2021 – ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

cena fotowoltaiki 2021 - ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika na dobre zagościła na rynku energii w Polsce. Moc uzyskana z tego źródła wyniosła w Polsce ponad 3,6 GW na koniec 2020 r. i szacuje się, że do końca 2021 będzie wynosić ona ponad 4 GW! Wielką rolę w tempie rozwoju fotowoltaiki odgrywa spadająca cena instalacji. Dzięki zniżkom, coraz więcej osób może sobie pozwolić na montaż paneli fotowoltaicznych u siebie. Od czego zależy cena fotowoltaiki w 2021? Czy jest szansa zredukować koszt instalacji fotowoltaicznej?

Cena paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?

Na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa kilka różnych czynników. Jakich? Znaczenie ma:

 • Cena paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń – to właśnie te elementy są głównym i najwyższym kosztem przy instalacji fotowoltaicznej. Wysokość ceny elementów instalacji fotowoltaicznej zależy od jakości ich wykonania, mocy, którą oferują oraz producenta podzespołów.
 • Montaż – w zależności m.in. od instalatora i trudności przedsięwzięcia, koszt ten wynosi między 15 a 30% ceny całej instalacji fotowoltaicznej.
 • Wielkość instalacji – zwykle jest tak, że im wyższa moc instalacji, tym niższy koszt w przeliczeniu na 1 kWp.
 • Ceny mogą również zależeć od stawek, jakie otrzymują pracownicy danej firmy. Przedstawiciele, często otrzymują procent dochodu od 1 kW sprzedanej instalacji.
 • Dodatkowe koszty naliczane przez firmy – często można spotkać się ze opłatą za dojazd, jeśli miejsce montażu znajduje się dalej niż 100km od siedziby firmy. Dodatkowo możemy zapłacić również, gdy występują u nas trudne warunki montażowe (wielospadowy dach lub płaski, do którego potrzebne są kolejne elementy montażowe, okna dachowe, kominy itp.).

Przejrzałem sobie statystyki Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) i zauważyłem, że w ciągu ostatnich lat ceny instalacji spadają. Z drugiej jednak strony, czasem występują gorsze okresy, w których cena za fotowoltaikę może się wahać, np. przy zdarzeniach takich jak koronawirus, który na jakiś czas podniósł cenę paneli fotowoltaicznych. Sytuacja ta jednak szybko się ustabilizowała.

Koszt instalacji fotowoltaicznej w przeliczeniu na 1 kWp – dlaczego maleje, gdy instalacja jest większa?

Jak już wcześniej wspominałem cena instalacji fotowoltaicznej zależy od różnych czynników. Średnie stawki za 1 kW instalacji fotowoltaicznej wahają się od 3,5 tys. zł do 6 tys. zł. Koszty transportu są takie same dla zestawu 3 kW i 10 kW. Praca monterów, która w dużej liczbie przypadków wynosi 1 dzień, jest bardziej opłacalna przy dużych zestawach fotowoltaicznych. Od 3 kW zainstalowanej mocy fotowoltaiki, wzwyż, cena za 1 kWp spada, więc najbardziej opłaca się decydować na instalacje powyżej tej wartości.

Koszt instalacji fotowoltaicznej z montażem

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od użytych podzespołów, stawki instalatora oraz wielkości systemu. Przyjrzałem się 3 wariantom instalacji fotowoltaicznym i ich cenom. Podkreślam jednak, że nie są to ceny ostateczne. Koszty jakie poniesie inwestor są indywidualne, uzależnione od warunków jakie mamy do dyspozycji i firmy jaką wybierzemy. Podane ceny fotowoltaiki dotyczą kompleksowej usługi, zawierającej:

 • audyt techniczny,
 • projekt instalacji,
 • dostawę i montaż podzespołów,
 • pomoc po montażową – np. przy podłączeniu do sieci.

Podane ceny to średnie ze strony 6 różnych, losowych instalatorów i są to ceny podstawowe (bez dodatkowych opłat związanych z utrudnieniami czy dojazdem) z uwzględnieniem podatku VAT, który wynosi 8%.


Cena instalacji fotowoltaicznej 5 kW

Najsłabsza instalacja, którą sprawdziłem to fotowoltaika o mocy 5 kW. Często stosowana w mniejszych i średnich domach, nie konsumujących dużych ilości energii.

Po wyliczeniu, średni koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW, wyniesie 21.720 zł. Średni koszt w przeliczeniu na 1 kWp, za fotowoltaikę o mocy 5 kW wynosi 4.344. Wydaje mi się to nie duża cena, względem korzyści, które nam daje.


Cena instalacji fotowoltaicznej 8 kW

31.152 zł – tyle średnio przyjdzie nam zapłacić za instalację fotowoltaiczną o mocy 8 kW, a więc cena 1 kWp wynosi 3.894 zł.

Po przejrzeniu rynku ustaliłem, że w tym przypadku rozbieżność cenowa nie była już tak wysoka – między najdroższym, a najtańszym uwzględnionym zestawem fotowoltaiki, różnica ceny wynosiła dokładnie 2.090 zł. Jak w poprzednim przypadku, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość podzespołów użytych w zestawie.


Cena instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Zacznijmy od tego co jest najbardziej interesujące – średnia cena fotowoltaiki o mocy 10 kW to 37.222 zł.

Cena 1 kWp w tym przypadku to 3.722 zł, czyli całkiem tanio. Jest to instalacja, dzięki której można spokojnie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego, o bardzo dużym, rocznym zużyciu energii.

Najniższa uwzględniona cena instalacji fotowoltaicznej w tym przypadku wynosi 32.000 zł, a najwyższa 45.000 zł. Jak widać rozbieżności są bardzo duże. Warto szukać niskich ofert, ale zwracam uwagę, aby dokładnie sprawdzić co jest oferowane w danym zestawie przez danego instalatora.


Przyszłość instalacji fotowoltaicznych i ich cen

Fotowoltaika jest technologią, która stale się rozwija. Dzięki temu, cena wytworzenia podzespołów spada, co ma wpływ na ostateczną cenę instalacji. Dodatkowo, nowe technologie, takie jak perowskity, które mają się pojawić w ogniwach fotowoltaicznych już w tym roku, według badań podniosą wydajność modułów o ⅓! Jestem pewien, że jeśli wydajność tych ogniw się potwierdzi, nastąpi kolejny, duży wzrost zainteresowania fotowoltaiką.

VAT w cenie fotowoltaiki 2021

Pamiętajcie, że na instalacje fotowoltaiczne z usługą montażu, jest nałożony obowiązek odprowadzenia podatku VAT. Są dwie stawki:

 • 8% VAT – skorzystają z niej osoby indywidualne, które są właścicielami domów (maksymalna powierzchnia użytkowa to 300m2) lub mieszkań ( maks. powierzchni użytkowej 150m2). Skorzystają z tej stawki również rolnicy, montujący panele na potrzeby własne domu.
 • 23% VAT– ta stawka dotyczy wszystkich instalacji fotowoltaicznych, które wykorzystywane są na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Stawka ta, dotyczy również rolników, którzy montują panele fotowoltaiczne na potrzeby działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą odliczyć VAT za fotowoltaikę od podatku dochodowego.

Cena fotowoltaiki 2021 – czy może być niższa?

Jak już wspominałem, cena instalacji fotowoltaicznej jest kwestią indywidualną. Znajdziemy oferty niższe i wyższe. Ale każdą z cen, które znajdziemy, możemy obniżyć poprzez dofinansowanie do fotowoltaiki. Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii – OZE, dzięki temu jest chętnie wspierana przez różne inicjatywy, mające na celu poprawę środowiska. Poniżej krótki opis 3 najważniejszych programów wsparcia, dla osób indywidualnych.

Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku

Od stycznia 2019 można odliczyć część kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną od podatku. Ulga termomodernizacyjna przysługuje tylko podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. W przypadku jednej osoby, maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł. W przypadku małżonków, będących współwłaścicielami nieruchomości, limit ten jest oddzielny dla każdego (w sumie 106 tys. zł). Odliczenia dokonujemy w załączniku PIT-0 oraz deklaracji podatkowej, w której wpisujemy sumę odliczeń wykazanych w PIT-0

Program “Mój Prąd”

Jest to program, dzięki któremu mogliśmy otrzymać bezzwrotną dotację, w wysokości do 5.000 zł (tak było w 2020 roku). Nabór do kolejnej edycji wystartuje w prawdopodobnie w połowie 2021 roku. Nie wiadomo jeszcze jak będą wyglądać kwestie finansowe – ministerstwo klimatu i środowiska nadal nad tym pracuje.

Dofinansowanie “Czyste Powietrze”

To kolejny program, mający na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Na “Czyste Powietrze” przeznaczono 103 mld złotych, a dofinansowania mają być przyznawane do 2027 roku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*