Soleko Fotowoltaika – opinia i recenzja

Soleko Polska - opinia i recenzja

Jeszcze do niedawna w fotowoltaikę decydowali się inwestować nieliczni przedsiębiorcy, czy właściciele domów jednorodzinnych. Obecnie popularność pozyskiwania energii słonecznej sprawiła, że wiele firm wyspecjalizowało się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w dziedzinie fotowoltaiki. Jednym z takich instalatorów jest Soleko Polska. Do kogo firma kieruje swoją ofertę? Jakie ceny instalacji fotowoltaicznych proponuje? Na jakich filarach opiera się funkcjonowanie instalatora? Sprawdziłem, jakie są zalety i wady rozwiązań dostarczanych przez firmę Soleko Polska.

Soleko Polska – wszechstronny instalator wspierany przez Fundusze Europejskie

Firma Soleko Polska pochodzi z województwa świętokrzyskiego, ale swoje usługi świadczy na terenie całego kraju. Przedstawicielstwa marki można znaleźć w takich województwach, jak: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, czy łódzkie. Soleko działa też poza granicami Polski, dzięki czemu zdobywa doświadczenie z montowania instalacji w innych warunkach niż w Polsce. Dodatkowo, instalator może się pochwalić faktem, że pod względem liczby wykonanych realizacji i doświadczenia, znajduje się w ścisłej czołówce branży fotowoltaicznej w kraju. Firma zapewnia, że budowany na przestrzeni lat profesjonalizm i innowacyjne podejście do aspektów, jakimi rządzi się rynek fotowoltaiki sprawiło, że klienci korzystający z oferty firmy Soleko otrzymują gwarancję jakości na usługi instalatora.

Na stronie internetowej Soleko Polska można znaleźć informacje dotyczące środków, jakie instalator pozyskał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu był oczywiście wzrost konkurencyjności firmy na rynku fotowoltaicznym. Planowanym efektem pozyskania dotacji jest obniżenie cen usług, aby były bardziej atrakcyjne dla klientów, poprzez większą mobilność dostawy podzespołów i ekip monterskich, a także zwiększenie bezpieczeństwa instalatorów podczas wykonywania prac na wysokościach. Dlaczego te informacje dostarczone przez Soleko są dla nas istotne? Otóż wskazują one na ciągły rozwój przedsiębiorstwa, dbałość o budżet inwestora, a także troskę o bezpieczeństwo pracowników. Bez wątpienia są to aspekty zasługujące na pochwałę!

Do kogo skierowana jest oferta Soleko?

Soleko Polska nie wyróżnia w swoim serwisie ofert skierowanych do konkretnych grup odbiorców. Instalator nadmienia jednak, że do najbardziej popularnych przedsięwzięć inwestorskich w zakresie fotowoltaiki wciąż należą:

  • fotowoltaika dla domu – ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem wśród prywatnych użytkowników systemów pozyskiwania energii słonecznej. Do wciąż rosnącej popularności przydomowych “mini – elektrowni” z pewnością przyczynia się fakt możliwości pozyskania atrakcyjnych dofinansowań, a także sukcesywnie wzrastające ceny prądu w Polsce.
  • fotowoltaika dla firm – instalacje fotowoltaiczne są coraz szerzej wykorzystywane przez przedsiębiorców, gdyż pozwalają istotnie obniżyć koszty stałe prowadzenia działalności. Z tego względu firmy chętnie korzystają z usług i doświadczenia Soleko, implementując u siebie rozwiązania, których czynnym użytkownikiem jest sam instalator (Soleko korzysta w siedzibie firmy z energii wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne).

To co przykuło moją uwagę, to zapewniania przez firmę Soleko długość gwarancji. Na ewentualne wady techniczne Soleko daje nawet do 15 lat gwarancji, a na wydajność paneli fotowoltaicznych do 25 lat. Jak zapewnia instalator, wielu klientów może potwierdzić rzeczywiste wywiązywanie się firmy z tych obietnic. I chyba coś w tym jest, bo szukając opinii o tym instalatorze, trafiłem na sporo pozytywnych recenzji.

Fotowoltaika Soleko – co oferuje instalator?

Oferta firmy Soleko Polska jest rozbudowania i z pewnością szersza niż w przypadku wielu konkurencyjnych instalatorów. Zaznaczyć należy, że nazwa serwisu internetowego firmy to kolektory.com, co oznacza, że to właśnie ten typ urządzeń stał u podstaw oferty Soleko na początku funkcjonowania firmy. Co zatem obecnie ma do zaproponowania dla nas recenzowany instalator? Przede wszystkim są to:

  • kolektory słoneczne – coraz mniej popularne rozwiązanie, jednak nadal stosowane w określonych przypadkach. Soleko zdecydowało się na utrzymanie w ofercie zarówno sprzedaży samych kolektorów, jak również usług montażowych z ich wykorzystaniem;
  • panele fotowoltaiczne – za pośrednictwem firmy Soleko inwestor może nabyć same panele słoneczne pochodzące od renomowanych producentów, takich jak LG, Q.Cells czy IBC Solar;
  • instalacje fotowoltaiczne – z wykorzystaniem potencjału własnych ekip montażowych (nie podwykonawców) Soleko oferuje swoim klientom pełen zakres usług w kontekście audytu, projektu i montażu instalacji fotowoltaicznej. W skład zestawów stosowanych przez instalatora wchodzą jedynie panele i inwertery najlepszych marek, a więc np. Huawei, czy SolarEdge.

Oprócz wymienionych wyżej produktów, Soleko Polska komunikuje, że standardem w ofercie firmy jest wsparcie i profesjonalne doradztwo w zakresie pozyskania finansowania inwestycji, a także dostępnych ogólnopolskich dotacji. Oczywiście, kompleksowość proponowanych przez instalatora usług nie pozwala pozostawić klienta bez szczegółowych konsultacji w zakresie planowanych rozwiązań, doboru najlepszych podzespołów fotowoltaicznych, a także uzgodnienia z inwestorem wszelkich kwestii dotyczących ingerencji projektu instalacji w otoczenie, czy infrastrukturę jego nieruchomości.

Ceny instalacji fotowoltaicznych w Soleko

Bardzo podoba mi się przejrzystość strony firmy Soleko, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny poszczególnych zestawów fotowoltaicznych. Mianowicie, koszty są podane obok zestawu, który nas interesuje, np. za instalację o mocy 4.62 kW zapłacimy 18.990 zł, a za 5.18 kW – 21.490 zł. Należy pamiętać, że nie są to ceny ostateczne, wiele bowiem zależy od warunków montażowych – np. czy na dachu są okna, kominy i podobne rzeczy, utrudniające montaż. Zmiana komponentów też ma wpływ na cenę, ale tutaj działa to w dwie strony, możemy zapłacić więcej za lepsze urządzenia, lub mniej za słabsze. Jeśli zjedziemy w dół, zobaczymy również za co mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty. I tak, za montaż na dachu płaskim lub pokrytym dachówką standardową, trzeba będzie nam dopłacić 100 zł, za każdy zamontowany panel. W przypadku wyżej wymienionych zestawów, dodatkowy łączny koszt wyniesie 1400 zł. Kolejna opcjonalna dopłata dotyczy paneli montowanych na gruncie i wynosi ona 200 zł od każdego zamontowanego panelu. Koszty te związane są z konieczności użycia większej ilości elementów montażowych.

Fotowoltaika Soleko – formy finansowania inwestycji

Jak w większości firm fotowoltaicznych, Soleko Polska stosuje dość standardowe rozwiązania finansowania inwestycji. Mamy tutaj trzy opcje:

  • Gotówka – nie ma tutaj nic specjalnie do tłumaczenia, płacimy całą kwotą, instalator montuje system solarny i cieszymy się działającą instalacją.
  • Kredyt na fotowoltaikę – Soleko przygotowało, we współpracy z Alior Bankiem specjalną opcję finansowania fotowoltaiki kredytem. Jego oprocentowanie wynosi 3% w skali roku. Umowę zawrzemy w siedzibie firmy, bez wizyty w banku. Możemy otrzymać do 20 tys. zł, na maksymalnie 5 lat, pokazując jedynie dowód osobisty. Wyższe kwoty wymagają przedstawienia dokumentów niezbędnych do oceny zdolności kredytowej klienta.
  • Leasing – jest to forma finansowania dostępna dla rolników i przedsiębiorców. Umowa jest zawierana na minimum 48 miesięcy do max 60. Na koniec umowy leasingobiorca, ponosi opłatę za wykup instalacji (kwota to maksymalnie 25% wartości systemu fotowoltaicznego, a minimalnie 15%, w zależności od długości trwania umowy). Ze względu na opłatę przy wykupie, rata leasingu jest tańsza niż pożyczki. Warto zaznaczyć, że konieczna jest wpłata własna. Przy wartości instalacji poniżej 25 tys. zł, jest to 5% wartości instalacji, a powyżej 25 tys. – 25%.

Jak skorzystać z oferty Soleko Polska?

Aby skorzystać z oferty Soleko Polska możemy skorzystać z kilku prostych opcji.

Kontakt e-mail, telefon, kalkulator wyceny lub formularz kontaktowy dostępny pod każdym zestawem fotowoltaicznym – wybierając jedną z tych opcji, stawiamy pierwszy krok do posiadania własnej mini elektrowni słonecznej.

Gdy skontaktuje się z nami przedstawiciel firmy, to wszystko idzie bardzo sprawnie. Przedstawiana jest wstępna oferta, umówione zostaje spotkanie, podczas którego, przeprowadzona zostanie analiza i kompleksowe doradztwo w sprawie instalacji.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, firma pomoże nam ze wszelkimi formalnościami i rozpocznie budowanie naszej instalacji. Soleko podaje, że instalacja jest wykonywana najczęściej w jeden dzień.

Później zostaje tylko podłączenie instalacji przez operatora do sieci (nad czym Soleko również czuwa) i możemy się cieszyć działającą instalacją.

Fotowoltaika Soleko – szybkie podsumowanie

Soleko Polska, jest firmą, którą warto wziąć pod uwagę jeśli szukamy dobrego instalatora i na pewno znajdzie się w aktualizacji do rankingu firm fotowoltaicznych 2021!. Posiada przejrzystą stronę, na której nie ma zbędnych treści. Bardzo dużym plusem są podane ceny, wydaje mi się, że i tak ulegają zmianom w konkretnych przypadkach, ale możemy już się mniej więcej przygotować na ten wydatek. Opcje finansowania są podstawowe, ale wystarczające, mi osobiście brakuje oferty podobnej do leasingu tylko dla osób prywatnych. Swojego rodzaju wynajem instalacji przez parę lat, z wykupem po zakończeniu umowy. Zdecydowalibyście się na fotowoltaikę z Soleko Polska?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*