Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak to wygląda?

utylizacja paneli fotowoltaicznych jak to wyglada

Wielki rozwój fotowoltaiki oraz stale rosnąca liczba nowych instalacji to powód do dumy. Coraz więcej domów i firm korzysta z tego ekologicznego rozwiązania. Jednak instalacja fotowoltaiczna nie będzie działała bez końca. Przyjdzie czas kiedy będzie trzeba ją wymienić. Co wtedy stanie się z panelami fotowoltaicznymi? Patrząc szerzej, niedługo zaleje nas fala wielu ton zużytych ogniw słonecznych. Co się z nimi stanie? Czy recykling paneli fotowoltaicznych jest możliwy?

Jak wygląda recykling paneli fotowoltaicznych?

Zużyte panele fotowoltaiczne nie będą w przyszłości stanowić większych problemów, ponieważ już teraz są sposoby na ich recykling i utylizacje! Większość elementów ogniwa fotowoltaicznego można odzyskać i wykorzystać ponownie. A więc jak przebiega recykling paneli fotowoltaicznych?

W pierwszej fazie zdejmowana jest aluminiowa rama, następnie wszelkie kable oraz inne elementy, które łatwo oddzielić od ogniwa. W dalszych etapach panele są cięte i zgniatane, a poszczególne elementy trafiają do dalszych sekcji, które odpowiadają za ich recykling.

  • Szkło i elementy aluminiowe – w tym przypadku proces jest najłatwiejszy (polega na ponownym przetopieniu materiału), a odzyskać można nawet 90% materiału.
  • Ogniwa krzemowe – w większości można je ponownie wykorzystać. Te, które są w dobrym stanie technicznym są jedynie wytrawiane przez kwas, a następnie wzbogacane, by miały pierwotne wartości. Uszkodzone ogniwa są ponownie przetapiane i używane w nowych modułach fotowoltaicznych.
  • Pozostałe elementy – są utylizowane w wysokiej temperaturze.

A więc jak widać, panele fotowoltaiczne nie zaleją świata.

Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych

Oddanie paneli fotowoltaicznych do recyklingu nie jest niestety darmowe. Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych jest liczony od kilograma i wynosi około 1,5 zł/kg, w przypadku gdy sami oddamy do punktu instalację. Gdy chcemy, aby panele zostały odebrane przez firmę, trzeba doliczyć koszty transportu, gdzie standardowa stawka to około 2,5 zł/km.

Jaki będzie koszt utylizacji paneli dla poszczególnych mocy instalacji? Mniej więcej tak:

  • instalacja 4 kW – około 300 – 400 zł netto,
  • 7 kW – około 500 – 600 zł,
  • 10 kW – około 800 – 900 zł.

Koszty są szacunkowe i zależą od kilku czynników. Od konkretnego modelu panele fotowoltaicznego (ponieważ mogą się różnić wagą) wykorzystanego w instalacji, a także od rodzaju ogniwa. Moduły monokrystaliczne wytwarzają więcej energii, dlatego paneli potrzebnych do wytworzenia energii takiej samej jak przy polikrystalicznych panelach, potrzeba mniej.

Kto może oddać panele słoneczne do recyklingu?

Oczywiście panele fotowoltaiczne może oddać do recyklingu każdy – osoba fizyczna czy też firma. Co więcej, po oddaniu do recyklingu naszej instalacji fotowoltaicznej powinniśmy otrzymać potwierdzenie zrealizowania usług recyklingu, w oparciu o oficjalny podział procesów recyklingu i odzysku zgodny z załącznikiem do ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.

Recykling fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika w Polsce zaczęła być popularna około 10 lat temu. Zatem pierwsze duże zapotrzebowanie na recykling paneli fotowoltaicznych w Polsce będzie za 10 – 15 lat. Mimo tego, już teraz funkcjonują w naszym kraju (np. w Toruniu) zakłady oferujące utylizację paneli fotowoltaicznych. Wraz z biegiem lat takich firm, które recyklingują fotowoltaikę na pewno przybędzie, a zapotrzebowanie na takie usługi będzie coraz większe. Instalacje fotowoltaiczne tanieją, dofinansowania do fotowoltaiki dalej są dostępne i technologia dalej jest rozwijana (niebawem mają się pojawić ogniwa z perowskitami!), co za tym idzie, w przyszłości, zakłady odnawiania paneli fotowoltaicznych będą miały mnóstwo roboty! 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*