Rankomat – opinia o porównywarce fotowoltaiki

Rankomat Logo

Porównywarek ofert fotowoltaiki nie brakuje. Często pojawiają się na serwisach związanych z energetyką oraz przy firmach wykonujących instalacje fotowoltaiczne. Dziś pod lupę wezmę porównywarkę znanego serwisu – Rankomat. Jakich danych wymaga od nas ich formularz? Jakie firmy pojawią się w wynikach porównania? Czy warto stosować ich narzędzie? Przekonajmy się!

Rankomat i fotowoltaika – co warto wiedzieć o serwisie?

Rankomat jest serwisem, który funkcjonuje już od 2008 roku. Firma znana jest przede wszystkim z porównywania ofert ubezpieczeń wszelkiego rodzaju – od samochodowych do polis na życie. W samej Polsce, dzięki pośrednictwu Rankomat zostało sprzedanych 2.000.000 polis ubezpieczeniowych. Na stronie firmy, można przeczytać, że są numerem jeden wśród porównywarek ubezpieczeń w Polsce, Skandynawii, Czechach, Słowacji, a także jedną z najlepszych na rynku hiszpańskim. W całej Europie Rankomat dysponuje ponad 300 doradcami, gotowych do wsparcia klientów serwisu.

Źródło: rankomat.pl

Swoim klientom, jak twierdzi sam Rankomat, serwis oferuje bezpieczeństwo, wsparcie doświadczonego zespołu, poufność oraz stabilność. W temacie ubezpieczeń, jestem w stanie zaufać tym słowom, ponieważ Rankomat działa w branży już dość długo. Czy jednak równie dobrze radzi sobie z energetyką słoneczną?

Przejdźmy zatem do tego, co nas najbardziej interesuje w tej serii, mianowicie porównywarki ofert fotowoltaiki Rankomat.

Krok po kroku – jak skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Rankomat?

Samo korzystanie, z większości porównywarek fotowoltaiki jest proste. Wystarczy wypełnić formularz i go wysłać. Zazwyczaj odnośnik do niego jest umieszczony w widocznym miejscu na stronie głównej, albo do porównywarki można się przenieść w dowolnym momencie poprzez jakieś dedykowane przyciski rozmieszczone w różnych miejscach strony.

Wyjątkiem była ostatnio opisywana porównywarka fotowoltaiki Świat OZE. Miała ona dość mały przycisk, którego się nieco naszukałem (takie moje gapiostwo). Rankomat poszedł jeszcze dalej – bo na głównej stronie nie ma żadnego odniesienia do fotowoltaicznej części serwisu. Jak zatem dostać się do porównywarki? I skąd w ogóle wiadomo, że istnieje?

Tu z pomocą przychodzi Google. Trzeba wpisać w wyszukiwarce: „Rankomat fotowoltaika kalkulator” i wybrać opcję Rankomatu:

Kalkulator fotowoltaiki Rankomat

Jak widać, na początku są różne inne reklamy, między innymi sprawdzanej na moim blogu porównywarki fotowoltaiki Enerad.pl.

Jak widać, w przypadku Rankomatu nie ma łatwo, już na samym początku. Skoro już jednak znaleźliśmy kalkulator fotowoltaiki Rankomat, to co dalej?

Teraz powinno być już z górki… i faktycznie jest. W przypadku porównywarki Rankomat musimy podać kilka informacji, które pomogą dobrać oferty. Znajdują się tutaj podstawowe pytania dotyczące instalacji, takie jak:

  • Wartość miesięcznego rachunku za prąd (opcjonalnie można podać średnią ilość zużywanego prądu w kilowatogodzinach – kWh. Na stronie Rankomat podana jest jednostka „kW”, jednak z tego co wiem, pobór energii podaje się w kWh.) – ustalenie tych danych pomoże dobrać potrzebną moc instalacji, a także częściowo najlepiej pasujące podzespoły.
  • Gdzie ma być zamontowana instalacja – do wyboru są 3 opcje, dach skośny, płaski lub montaż na gruncie. Opcje te różnią się od siebie elementami konstrukcji, a także ceną.
  • Dla kogo jest instalacja – Rankomat daje nam tylko dwie opcje: osoba prywatna lub firma. Są to najpopularniejsze grupy odbiorców fotowoltaiki, jednak brakuje tutaj uwzględnienia innych grup, chociażby gospodarstw rolnych, których potrzeby mogą być zupełnie inne.
  • Pytanie o województwo – pozwala lepiej dobrać regionalne firmy (co w przypadku porównywarki Rankomat nie ma znaczenia – po sprawdzeniu wyników, będzie jasne dlaczego).
  • Sposób finansowania inwestycji: kredyt bankowy czy środki własne. W przypadku wyboru pierwszej opcji, do porównania otrzymujemy dodatkowo dostępne oferty banków.
  • Opcjonalnie możemy podać numer telefonu, a także email – nie polecam tego robić, ponieważ możemy otrzymywać niechciany spam telefonów lub maili na skrzynce. Plus za to, że podanie danych nie jest obowiązkowe. Choć, gdy przyjrzymy się wynikom, wiadomo już dlaczego – ale o tym za chwilę.

Sam formularz wygląda następująco:

Porównywarka fotowoltaiki Rankomat

Źródło: rankomat.pl

Brakuje sporo pytań, zwłaszcza tych, które pozwolą znacznie lepiej dobrać oferty fotowoltaiki do naszych potrzeb i możliwości. Warto by dodać pytanie o orientację dachu, jego powierzchnie, zacienienie, kiedy ma powstać instalacja (dobieranie pod względem dostępnych terminów) czy co nas interesuje – zakup instalacji? Montaż? A może jedno i drugie? Wiele z tych pytań mogłoby skrócić cały proces późniejszego przeglądania ofert.

Co zaskakujące, nie ma żadnych pytań o nasze dane (prócz opcjonalnych). Wiele tego typu narzędzi bez ich podania nie pokaże nam żadnych wyników, w przypadku Rankomatu nie musimy nic podawać, a mimo to dostaniemy oferty. Jednak, żeby nie było zbyt kolorowo – wyniki nie są pod żadnym względem obiektywne, ani też zbyt szczegółowe. Nie ma tam właściwie żadnych przydatnych informacji. To dlatego nasze osobowe nie były wymagane.

Rankomat – Fotowoltaika. Jak wyglądają wyniki porównywarki?

Niezależnie od tego, jakie informacje podamy w formularzu, wyniki porównywarki Rankomat zawsze będą takie same. Oferty pochodzą od firm:

Wyniki porównywarki ofert fotowoltaiki rankomat

Źródło: rankomat.pl

Wyniki ciężko nawet nazwać ofertami, ponieważ zawierają jedynie kilka informacji o danej firmie. Obok nich znajduje się przycisk, który przeniesie nas do formularza kontaktowego instalatora. Mówiąc krótko, w porównywarce fotowoltaiki Rankomat, występują tylko firmy, które prawdopodobnie są ich partnerami.

Jednak sprawdzenie tej porównywarki nie jest jedynie stratą czasu. Jak wspominałem, w jednym z pytań można zaznaczyć opcję: „Tani kredyt Bankowy”, którego wyniki wydają się być znacznie lepiej dobrane. Jest ich całkiem sporo, i podają najważniejsze informacje, to znaczy:

  • Całkowitą kwotę kredytu,
  • Prowizję banku,
  • RRSO,
  • wysokość miesięcznej raty.

Oferta kredytów na fotowoltaikę rankomat

Źródło: rankomat.pl

Dodanie opcji porównywania kredytów na fotowoltaikę do kalkulatora jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które niejako ratuje całą porównywarkę fotowoltaiki Rankomat. Może powinni zająć się jedynie sprawdzaniem kredytów na fotowoltaikę?🤔

Czy warto korzystać z porównywarki fotowoltaiki Rankomat?

Porównywarka ofert fotowoltaiki Rankomat zaskakuje. Niestety niekorzystnie. Na samym starcie warto zauważyć, że dość ciężko ją znaleźć (mi się udało jedynie poprzez wyszukiwarkę, możecie dać mi znać jeśli znajdziecie odnośnik gdzieś na stronie). Formularz, który trzeba wypełnić jest mało szczegółowy, przez co nawet gdybyśmy dostali rzeczywiste oferty, odbiegałyby one dość mocno od realnych cen. Kolejnym minusem są same wyniki, które w żaden sposób nie pomagają potencjalnemu klientowi (kontakt do podanych instalatorów można równie dobrze zdobyć bez pośredników). W mojej opinii dużym plusem jest za to porównanie ofert kredytów na fotowoltaikę. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które szukają sposobu finansowania instalacji fotowoltaicznej. I jest to, póki co jedyny powód, dla którego warto byłoby skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Rankomat.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*