Świat OZE – opinia o porównywarce fotowoltaiki

Świat OZE logo

Porównywarki ofert fotowoltaiki coraz częściej pojawiają się na różnych serwisach – czy to na stronach instalatorów, czy na tych związanych z energetyką. Moim celem jest sprawdzenie ich wiarygodności, pokazanie wyników, a także zweryfikowanie jakie dane pobierają w swoich formularzach. Czasem jednak moje testy kończą się, zanim na dobrą sprawę wystartują – tak właśnie było w przypadku narzędzia ze strony Świat OZE. Oto jak działa (lub nie działa ;)) porównywarka fotowoltaiki Świat OZE!

Porównywarka Świat OZE – co warto wiedzieć o serwisie?

Świat OZE jest serwisem działającym od 2015 roku. Na stronie znajduje się wiele informacji poświęconych odnawialnym źródłom energii. Znaleźć można tu między innymi newsy i artykuły eksperckie o fotowoltaice, biomasie czy energii wiatrowej oraz wodnej. Z innych ciekawych rzeczy możemy tu również poczytać o dofinansowaniach do OZE – informacje odnoszą się m.in. do takich programów jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Serwis prowadzi takie działania edukacyjne i ostrzegawcze, bo pojawiają się w nim także wzmianki np. o programach, które są oszustwami, co jest ciekawym rozwiązaniem, które powinno się znajdować na innych, podobnych serwisach.

Znajduje się tutaj również, oczywiście, porównywarka ofert fotowoltaiki. I właśnie ją postanowiłem wziąć pod lupę. Jak przeszła moje testy?

Jak skorzystać z porównywarki fotowoltaiki Świat OZE?

Samo skorzystanie z formularza nie jest skomplikowane, wystarczy skorzystać z przycisku, który znajduje się zawsze z prawej strony ekranu (nie rzuca się on zbyt w oczy, i na początku troszkę się go naszukałem). Co więcej, przycisk może się wcale nie pokazać jeśli korzystamy z adblocka.

Strona główna Świat OZE

Źródło: swiatoze.pl

Gdy klikniemy przycisk, otworzy nam się nowe okno. Znajduje się tam kilka informacji o systemie opustów. Ponadto znajdziemy wiadomości o szacowanym czasie zwrotu inwestycji oraz do kiedy trzeba zgłosić instalację, aby załapać się na system opustów. Tuż nad interesującą nas porównywarką, są jeszcze wskazówki, jak wybrać odpowiedniego instalatora.

Dopiero na samym dole znajdziemy formularz, który nas interesuje. Tak naprawdę, na pierwszy rzut oka ma on niewiele wspólnego z porównywarką fotowoltaiki. W praktyce jest to jedynie formularz zbierający nasze dane:

Formularz kontaktowy porównywarki fotowoltaiki Świat OZE

Źródło: swiatoze.pl

Jak widzicie, proszą nas jedynie o podanie imienia i nazwiska, e-maila, telefonu, a także kodu pocztowego.

Tak jak w przypadku np. porównywarki ofert fotowoltaiki Rachuneo brakuje tutaj najbardziej podstawowych pytań, np. o ilość zużywanego prądu, o to dla kogo ma być instalacja, kiedy ma być założona fotowoltaika i wielu innych, niezbędnych do przedstawienia ofert firm fotowoltaicznych dopasowanych do naszych potrzeb.

Świat OZE porównywarka – jak wyglądają wyniki?

Przejdźmy teraz do omówienia wyników porównania. I tu czeka Was duże zaskoczenie. Będzie to najkrótsze podsumowanie i sprawdzenie wyników, ponieważ porównywarka ofert fotowoltaiki Świat OZE… po prostu nie działa! Po wypełnieniu formularza kontaktowego i wyrażeniu obu zgód dostajemy informacje: „Przesyłamy zapytanie. Prosimy o chwilę cierpliwości…”.

Dane formularza porównywarki fotowoltaiki Świata OZE

Źródło: swiatoze.pl

Nasza cierpliwość musi być niestety, nieskończona, bo po tygodniu czekania (i oczywiście wielokrotnym sprawdzaniu na różnych przeglądarkach powyższego formularza), nie udało mi się uzyskać żadnych ofert firm, ani również kontaktu od nich.

Kolejnym problemem tego formularza (pomijając już sam fakt jego niedziałania), są zgody na komunikację od innych podmiotów. W teorii nie są one obowiązkowe. Jednak jednocześnie, bez zaznaczenia ich, nie skontaktują się z nami żadne firmy z ofertami (co i tak nigdy nie nastąpi, bo nie można wysłać formularza).

Informacja po wysłaniu formularza Świat OZE

Źródło: swiatoze.pl

Strona Korzystanie z serwisu jest darmowe, najprawdopodobniej Świat OZE rozlicza się ze współpracującymi podmiotami fotowoltaicznymi. Niestety strona, na której prawdopodobnie miały zostać umieszczone firmy partnerskie również nie działa.

Niedziałająca strona z podmiotami powiązanymi ze Światem OZE

Źródło: swiatoze.pl

Bilans porównywarki fotowoltaiki Świat OZE nie wypada zatem zbyt dobrze – żadna z dwóch podstawowych funkcjonalności nie działa poprawnie, co raczej nie wróży nam zbyt dobrych efektów współpracy.

Porównywarka fotowoltaiki Świat OZE – czy warto z niej skorzystać?

O ile sam serwis Świata OZE, jest ciekawym miejscem, gdzie można znaleźć wiele ciekawych informacji, o tyle korzystanie z ich porównywarki fotowoltaiki nie ma żadnego sensu. W przypadku wcześniej opisywanych rozwiązań np. porównywarki fotowoltaiki Enerad.pl otrzymaliśmy sprecyzowane oferty, dzięki dobrze rozbudowanemu formularzowi. Inne porównywarki też mają znaczną przewagę na Świat OZE, ponieważ…działają. Co do wiarygodności formularza, nie jestem w stanie nic powiedzieć, choć mam wątpliwość czy będzie choć trochę obiektywna. To tylko podejrzenie, jednak wydaje mi się, że większość ofert może pochodzić od firmy Columbus Energy. W serwisie bowiem, w różnych miejscach znajdują się reklamy właśnie tej firmy:

Reklama Columbus Energy na stronie Świat OZE

Źródło: swiatoze.pl

Reklama Columbus Energy na stronie Świat OZE

Źródło: swiatoze.pl

Jeśli już zatem szukacie porównywarki ofert, ponieważ sami nie możecie zająć się sprawdzaniem ofert, zastanówcie się nad wyborem innej porównywarki ofert fotowoltaiki niż Świat OZE. Na przykład takiej, która działa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*