Mycie paneli fotowoltaicznych – czym i po co?

mycie paneli fotowoltaicznych czym i po co?

Producenci paneli fotowoltaicznych zapewniali, że mycie ich nie ma właściwie sensu. Jednak po zbadaniu tej sprawy i przetestowaniu różnych modułów słonecznych, okazało się, że czyszczenie powierzchni paneli fotowoltaicznych wcale takie bezsensowne nie jest. Jak czyszczenie paneli wpływa na ich wydajność? Czyścić je samemu czy zlecić to profesjonalnej firmie? Sprawdź jakie informacje znalazłem na ten temat i co sam o tym myślę!

Czyszczenie panele fotowoltaiczne – dlaczego warto?

Fotowoltaika z ekonomicznego punktu widzenia, ma sens jedynie, gdy pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd jej użytkownikowi. Jak wiadomo, ceny prądu stale rosną i taka instalacja fotowoltaiczna mimo, że jej cena jest spora (o czym pisałem w artykule “Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 4 kw?”), może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Instalacja słoneczna (dobrze dobrana i zamontowana przez odpowiednią firmę, którą możecie znaleźć w moim rankingu firm fotowoltaicznych), powinna zwrócić się po około – 8 latach. To oczywiście dotyczy sytuacji, kiedy działa ona z pełną mocą. Są jednak czynniki, które zmniejszają jej wydajność. Jednym z nich są właśnie zabrudzenia paneli fotowoltaicznych.

Badania prowadzone w krajach o słabej jakości powietrza, potwierdziły wysnuty wcześniej wniosek, w którym stwierdzono, że znaczne utraty mocy w Niemieckich elektrowniach fotowoltaicznych, są spowodowane zanieczyszczeniami modułów fotowoltaicznych. Producenci stosują na powierzchni paneli słonecznych warstwy samoczyszczące, jednak nadal powinno się je od czas do czasu wyczyścić.

Panele fotowoltaiczne – kiedy je myć?

Jeśli jesteśmy bardzo przewrażliwieni, czyszczenie paneli fotowoltaicznych można przeprowadzać prewencyjnie, w ustalonym przez siebie odstępie czasu (prawie jak porządki domowe! 😉 Można je czyścić także gdy jest taka potrzeba, to znaczy gdy widzimy spadki energii lub gdy po prostu widać zabrudzenia na modułach słonecznych.

Najlepiej jest przeprowadzać mycie paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku:

  • Wiosną – po okresie jesienno-zimowym, kiedy należy usunąć liście, oraz przez nalot sadzy z kominów, będący efektem wzmożonego ogrzewania,
  • Jesienią – po okresie letnim, gdzie zapylenie jest większe, a na wsiach trwają żniwa i pyłu jest znacznie więcej.

Decydując się na mycie modułów fotowoltaicznych, dopiero przy widocznym znacznym zabrudzeniu, ryzykujemy utratą wielu kWh, które mogą oddalić zwrot inwestycji nawet o kilka lat!

Jak często powinno się myć panele fotowoltaiczne zależy również od indywidualnych warunków geograficznych. W gospodarstwach rolnych i domowych w małych miejscowościach zanieczyszczenia z kominów będą mniej szkodliwe dla instalacji fotowoltaicznej i przez to rzadziej będą wymagać czyszczenia (jednak przy żniwach, mycie może być konieczne). W bardziej zabudowanych miejscowościach, gdzie jest duże stężenie pyłów, częściej może pojawić się potrzeba usunięcia sadzy z powierzchni panela słonecznego.

Sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych

Na serwisach aukcyjnych czy różnych stronach bardzo łatwo znaleźć “zestaw do czyszczenia paneli fotowoltaicznych”. Ceny tych rozwiązań zaczynają się już od 150 zł (nie licząc chemii). Cena zatem nie jest wygórowana, ale czy warto oszczędzać na tym?

Moim zdaniem nie, jeśli już decydujemy się na zestaw do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, powinniśmy kupić sprzęt dobry jakościowo i taki, przy którym będziemy mieć pewność, że nie uszkodzi naszych modułów słonecznych. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do mycia paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim na to, aby szczotka była wykonana z miękkiego włosia (zarówno elektryczne jak i te najzwyczajniejsze) – zapobiegnie to porysowaniu powierzchni paneli fotowoltaicznych. Dobrze zatem kupić sprzęt polecany i sprawdzony lub rekomendowany przez naszego instalatora instalacji.

Środki do czyszczenia fotowoltaiki mogą się od siebie różnić w zależności od stopnia zabrudzenia modułu. W przypadku małych zanieczyszczeń (kurzu, osadu z kominów itp.) wystarczy panele fotowoltaiczne wyczyścić wodą, najlepiej destylowaną, aby nie zostały żadne zanieczyszczenia. Domowym “płynem do fotowoltaiki” może być mała ilość płynu do naczyń, który zostanie wymieszany z octem winnym. Przy poważniejszych zabrudzeniach, należy zastosować specjalne środki chemiczne, które będą zarówno bezpieczne dla modułów fotowoltaicznych i skutecznie usuną zabrudzenia (można je bez problemu dostać zamawiając przez internet.

Mycie paneli fotowoltaicznych – samemu czy przez firmę?

Mycie paneli fotowoltaicznych nie jest specjalnie trudne, zwłaszcza jeśli mamy do tego profesjonalny i bezpieczny dla instalacji sprzęt. Problem zaczyna się przy miejscu zamontowania paneli fotowoltaicznych. Na gruncie – nie ma problemu, jest nisko i bezpiecznie. Na dachu już jest trudniej. Dach jest miejscem raczej ciężko dostępnym i możemy sobie nie poradzić z dokładnym umyciem paneli.

Ja mimo wszystko skorzystałbym z usług profesjonalistów. I to z kilku przyczyn, między innymi:

  • moje bezpieczeństwo – nie czułbym się pewnie na dachu,
  • doświadczenie – firmy zajmują się tym zawodowo i często mają za sobą setki wyczyszczonych instalacji,
  • przewaga technologiczna – system czyszczenia paneli PV są bardzo skuteczne, np. proces odwróconej osmozy czy jonowo – kationowy pozwala usunąć aż 99% zabrudzeń! Sprzęt do takiego mycia swoje kosztuje, a szczotką musiałbym się namachać co niemiara.

Podsumowując, mycie paneli na własną rękę jest tańsze, ale na pewno nie lepsze. Ponadto ryzykujemy zniszczeniem paneli i własnym zdrowiem, dlatego raczej zdecydowanie postawiłbym na fachowców.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Wbrew pozorom, czyszczenie paneli fotowoltaicznych przez firmę, nie będzie kosztowało nas tak wiele. Ceny wahają się od 8 do 20 zł za metr kwadratowy, czyli dla przeciętnej instalacji 4 kW, koszt mycia paneli fotowoltaicznych wynosi od 176 zł do 440 zł. Zestawiając te ceny z potencjalnymi stratami wynikającymi z utraty energii, koszt nie jest wcale wygórowany.

Mycie paneli fotowoltaicznych wnosi bardzo wiele pozytywnych aspektów:

  • mniejsze ryzyko zniszczenia modułów,
  • mniejsze straty energii,
  • przedłużenie żywotności paneli,

i to nie wszystkie zalety czyszczenia modułów słonecznych! A czy wy dbacie w ten sposób o swoje instalacje?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*