Optimal Energy – opinia o porównywarce fotowoltaicznej

Logo Optimal Energy

Na moim blogu często poruszam tematy związane z fotowoltaiką. Zazwyczaj sprawdzałem różne zastosowania paneli fotowoltaicznych lub wystawiałem swoją opinię na temat instalatorów. Tym razem postanowiłem przyjrzeć się bliżej porównywarkom fotowoltaiki! Ostatnio pod lupę wziąłem serwis Ekofachowcy, a dziś przyjrzymy się bliżej stronie Optimal Energy, którą miałem okazję już opisywać w kontekście porównywarki cen prądu. Jak działa jej fotowoltaiczny odpowiednik? Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć wyniki? Przekonajmy się!

Optimal Energy – porównywarka fotowoltaiki

Optimal Energy to serwis powstały w 2010 roku i zajmujący się głównie porównywaniem ofert. Firma ta nie ogranicza się tylko do fotowoltaiki i cen prądu. Na stronie Optimal Energy porównamy także oferty gazu, pomp ciepła czy magazynów energii. Każda z wyżej wymienionych pozycji posiada także podstrony, na których znajdziemy informacje o produktach oraz ich cenach. Jest to dość dobrze zorganizowane i w pigułce dostajemy najważniejsze wiadomości na temat interesującego nas tematu.

Porównywarka fotowoltaiki Optimal Energy ma pokazać nam najkorzystniejsze oferty, w ciągle zmieniającym się rynku OZE. Jak sama firma podaje – wyniki są ustalane automatycznie, a pierwszy zawsze będzie ten z najniższą ceną. Optimal Energy zaznacza, że żadna z opracowanych przez nich porównywarek nie faworyzuje ich partnerów. To ciekawe stwierdzenie, szczególnie że na stronie porównywarki fotowoltaiki można zobaczyć dużą reklamę Alians OZE, a w zakładce „O Nas” widnieje duży baner Edison Energia. Sprawdźmy, czy te współprace faktycznie nie przekładają się na wyniki porównania.

Optimal Energy – porównywarka krok po kroku?

Skorzystanie z porównywarki fotowoltaiki Optimal Energy jest bardzo proste. Po wejściu na stronę od razu pojawiają się przyciski odsyłające do formularza dotyczącego cen prądu, gazu oraz fotowoltaiki.

Strona główna Optimal Energy

Źródło: optimalenergy.pl

Wystarczy kliknąć ostatni czerwony guzik, a następnie wykonać kilka kroków. Potrzebne będzie określenie:

  • Lokalizacji – pomaga dobrać oferty firm lokalnych czy określić stopień nasłonecznienia. Bardzo istotny punkt, bez którego żadne porównanie ofert nie miałoby sensu.
  • Wysokości miesięcznych rachunków za prąd – na tej podstawie ustalane jest zapotrzebowanie na energię i wymagana moc fotowoltaiki.
  • Rodzaju klienta – na tym etapie podajemy czy jesteśmy klientami biznesowymi, indywidualnymi czy rolnikami.
  • Terminu planowanej inwestycji – są tu do wyboru 4 opcje. To pytanie pomaga ustalić dostępność firm w danym terminie.

Formularz Optimal Energy

Źródło: optimalenergy.pl

  • Rodzaju instalacji – mamy do wyboru dach, grunt lub opcję „nie wiem”. W przypadku wyboru dachu dostajemy pytania uzupełniające (rodzaj dachu: płaski czy skośny oraz czym jest pokryty).
  • Sposobu finansowania inwestycji – środki własne, leasing/kredyt lub przedstawienie innych możliwości.

formularz kontaktowy Optimal Energy

Źródło: optimalenergy.pl

Po odpowiedzi na te pytania tym powinniśmy dostać oferty dostosowane do naszych potrzeb.

Lubię krótkie formularze z możliwością konkretnych, precyzyjnych odpowiedzi – są łatwe do wypełnienia i nie muszę się głowić co wpisać. Wydaje mi się jednak, że w tym przypadku powinno być kilka dodatkowych pytań, które mogłyby pomóc lepiej dobrać podzespoły, moc zestawu czy całe oferty.

Jednym z nich jest kierunek, w którym skierowany jest np. dach, czy też ogólnie – miejsce montażu. Najwięcej energii będziemy uzyskiwać, gdy będzie ono skierowane w stronę południową. Brak tutaj również pytania o powierzchnię dachu (bez tych informacji ciężko wybrać moc paneli). Kolejnym niedociągnięciem w tym formularzu, moim zdaniem, jest brak pytania o zacienienie. Jeśli występuje to w jakim wymiarze? Może się okazać, że wpływ cienia będzie duży i lepiej będzie dobrać do nich optymalizatory pracy lub rozważyć fotowoltaikę na gruncie, jeśli będzie to możliwe.

Im więcej danych będziemy mogli podać w takim formularzu, tym dokładniejsze oferty powinniśmy uzyskać. Wszystkie wyżej wymienione braki mają wpływ na cenę i opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Przez takie braki może się okazać, że wyniki będą nieprecyzyjne.

A co z wynikami porównywarki fotowoltaiki Optimal Energy?

Wypełniając formularz, byłem przekonany, że otrzymam przybliżone koszty oraz co najmniej kilka ofert różnych firm. Niestety trochę się zawiodłem i zdziwiłem.

Dostałem bowiem dość ogólne informacje: wstępny czas zwrotu inwestycji, oszczędności po 25 latach oraz jakiej mocy instalacji potrzebuję. Oprócz tego dostałem jeszcze „oferty” od 3 firm. Jednak uwaga! Nazwa i szczegóły tych ofert są zakryte i tak naprawdę nic nie można się tutaj dowiedzieć.

Wyniki porównywarki Optimal Energy

Źródło: optimalenergy.pl

Dlaczego tak to wygląda? Podejrzewam, że po to, by wzbudzić naszą ciekawość. Bo pod tymi „pseudo” ofertami znajduje się kolejny formularz, w którym tym razem musimy podać swoje dane (imię i nazwisko, numer telefon oraz adres e-mail). Musimy zaznaczyć także zgody na przekazywanie naszych danych wybranym przez Optimal Energy firmom fotowoltaicznym.

Formularz kontaktowy Optimal Energy

Źródło: optimalenergy.pl

Innymi słowy – musicie zapłacić za szczegóły swoimi danymi osobowymi. No tak, przecież nie ma nic za darmo.

Wy nie musicie ponosić tego kosztu, ponieważ ja już to zrobiłem i chętnie podzielę się z Wami tym, co udało mi się ustalić. Formularz wypełniłem 22 grudnia 2021 roku. Po jego wypełnieniu otrzymujemy komunikat:

potwierdzenie wysłania formularza Optimal Energy

Źródło: optimalenergy.pl

Dostajemy również skróconą wersję ich rankingu firm fotowoltaicznych, który dziwnym trafem zaczyna się… od firmy Alians OZE oraz Edison Energia 😉 Wiecie, tych samych, których reklamy widzimy w różnych miejscach portalu.

Wyniki optimal energy

Źródło: optimalenergy.pl

Mimo tego spodziewałem się otrzymać na maila kilka wybranych automatycznie ofert, zaczynających się od najtańszej oferty, zgodnie z tym jak to opisywał Optimal Energy na swojej stronie. Niestety nie dostałem nic takiego. Po wypełnieniu tego formularza dostałem, póki co 16 telefonów od przedstawicieli firm fotowoltaicznych (głównie Alians OZE oraz Edison Energia) oferujących swoje usługi. Zadawali oni podobne pytania, do tych które znalazły się w pierwszym formularzu (znów musiałem udzielić odpowiedzi na nie). Podczas rozmowy nie było podawanych żadnych przybliżonych kosztów czy terminów, aby je poznać, proponowano mi spotkanie ze specjalistą.

Pomijając sam fakt, że nie da się tutaj bezpośrednio porównać ofert fotowoltaiki (jedyny sposób to zapisywanie ich ręcznie przy rozmowie telefonicznej, ale nie o to chyba w tym wszystkim chodzi), widać tutaj brak obiektywizmu. Nasze dane czy też chęć zakupu fotowoltaiki wyrażona wypełnieniem formularza trafia przede wszystkim do reklamowanych na stronie Optimal Energy firm. A z racji tego, że orientacyjne koszty można poznać dopiero po spotkaniu z konsultantem, wcześniejsze zapewnienia o „automatycznym doborze ofert” opartym na cenie były podane trochę na wyrost  – bo jak niby mógłbym to zweryfikować?

Zresztą co do tego kryterium ceny też mam uwagi – taniej nie zawsze oznacza lepiej. Osobiście uważam, że lepiej dopłacić więcej za dobry sprzęt i obsługę, szczególnie gdy mowa o fotowoltaice. To przecież kosztowna i wieloletnia inwestycja.

Czy warto skorzystać z porównywarki Optimal Energy?

Porównywarki ofert fotowoltaiki miały ułatwiać sprawę ze znalezieniem instalatora czy doborem optymalnego zestawu do naszych potrzeb. Moim zdaniem serwis Optimal Energy nie wywiązuje się z tego. Na dobrą sprawę nie dostałem tego co chciałem, czyli porównania ofert. Dostałem tutaj jedynie możliwość otrzymania telefonu od handlowców oferujących fotowoltaikę. Dostałem wstępny czas zwrotu inwestycji czy informacje ile oszczędzę przez 25 lat z fotowoltaiką. Ok, tylko na jakiej podstawie zostało to wyliczone? Tego nie wiem. Jak dla mnie lepiej samemu przejrzeć ofertę różnych firm, bazując np. na rankingu firm fotowoltaicznych i udostępnić swoje dane tym przedsiębiorstwom, które nam się spodobają, a nie tym które wybierze Optimal Energy.

Porównywarek ofert fotowoltaiki jest wiele i mogą one działać lepiej lub gorzej. W najbliższych dniach przyjrzę się kolejnym, abyście Wy nie musieli narażać swoich danych i denerwować się ciągłymi telefonami przedstawicieli.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*