Pompa ciepła i fotowoltaika – czy to dobre połączenie?

Pompa ciepła i fotowoltaika - czy to dobre połączenie

W górę idą nie tylko ceny prądu, ale także koszt gazu i węgla, a co za tym idzie – koszt ogrzewania. Czy w takim przypadku, warto zainwestować w energię odnawialną? Czy połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką będzie dobrym rozwiązaniem? Jak wyglądają koszty w takiej sytuacji? Sprawdziłem to dla Was!

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy takie połączenie ma sens?

Energia elektryczna w Polsce jest coraz droższa – niedawno do naszego rachunku dołączyła m.in. opłata mocowa, która znów podbiła nieco koszt prądu. Jednak nie tylko to dobro zdrożało. Więcej zapłacimy również za ogrzewanie, a także gaz. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką jest sposobem, aby naraz uniezależnić się od rosnących cen prądu i ogrzewania.

Jak to możliwe? Pompa ciepła w 75-80% korzysta z energii pochodzącej z otoczenia, dokładniej z ciepła zawartego w powietrzu, wodzie czy gruncie. Pozostałą część musi uzupełnić prądem z sieci (służy on do zasilenia sprężarki, która pracuje w urządzeniu). I właśnie tutaj pojawia się miejsce dla fotowoltaiki. Po połączeniu jej z pompą ciepła pokryjemy zapotrzebowanie sprężarki na prąd, otrzymując w ten sposób praktycznie darmowe źródło ciepła!

Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła?

W przypadku pompy ciepła niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniej mocy fotowoltaiki. Jednak zanim do tego dojdziemy, musimy zdecydować, czy fotowoltaika będzie służyć tylko jako źródło zasilania pompy ciepła, czy też do zasilania reszty urządzeń elektrycznych w domu. W pierwszym wypadku sprawa jest bardzo prosta. Dla domu o zapotrzebowaniu cieplnym 3 kW będziemy potrzebowali pompy ciepła o takiej właśnie mocy. Zestaw fotowoltaiczny w tym przypadku powinien być nieco większy, 3,2 kW, aby pokryć zapotrzebowanie tej pompy ciepła.

W przypadku gdy instalacja fotowoltaiczna ma również być głównym źródłem energii dla całego domu, trzeba zainwestować w znacznie większą instalację. Zakładając, że zużywamy tyle energii rocznie co nasza pompa ciepła (czyli ok. 3 MW), moc fotowoltaiki powinna wynosić zatem około 6,4 – 6,5 kW. Rozwiązanie to będzie droższe, ale czy się to opłaca?

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt

Niestety, aby móc oszczędzać na rachunkach za prąd i ogrzewanie, musimy zainwestować całkiem sporo pieniędzy, ponieważ połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła jest dość kosztowne.

Zaczynając od pompy ciepła – jej koszty jest dość ciężko ustalić z góry. Ile zapłacimy, zależy bowiem od różnych czynników:

 • powierzchni domu,
 • źródła dolnego (czyli skąd pompa ciepła czerpie energię: woda, powietrze czy grunt),
 • rodzaju pompy ciepła,
 • producenta urządzenia czy firmy, która wykona jej montaż.

Cena powietrznej pompy ciepła i koszt jej montażu dla domu o powierzchni około 120 m2, z zapotrzebowaniem cieplnym około 3 kW to koszt około 38.000 zł. Instalacja fotowoltaiczna do zasilenia tej pompy ciepłą będzie kosztować od 15.000 do 20.000 zł. Jeśli jednak ma ona pokrywać zapotrzebowanie nie tylko na ogrzewanie, ale także na inne potrzeby energetyczne będziemy musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 32.000 zł.

Cena 60.000 zł za taki zestaw wydaje się bardzo duża, jednak patrząc z perspektywy wielu lat, jest to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Dla omawianego przykładu, rachunki za prąd na potrzeby ogrzewania będą wynosić zaledwie około 240 zł w skali roku! Przy takich kosztach, inwestycja może zwrócić się po 7-8 latach. Po tym czasie będziemy ponosić jedynie koszty stałe, za przesył energii elektrycznej.

Warto wspomnieć, że nie musimy ponosić kosztów inwestycji od razu. Wiele firm oferuje kompleksowe rozwiązanie połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła, które można finansować kredytem lub leasingiem dla firm. Opcja ta pozwala cieszyć się korzyściami, jakie daje to połączenie, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na raz. Co więcej, jako iż są to rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii, często można obniżyć koszty związane z zakupem i montażem fotowoltaiki i pompy ciepła. Jakie są opcje?

Fotowoltaika i pompa ciepła dofinansowania – jakie są opcje?

Zacznijmy od tego, że pierwszym i najłatwiejszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest skorzystanie z jednej firmy. Przedsiębiorstwa zajmujące się OZE, często oferują kompleksowe rozwiązanie budowania pompy ciepłą wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Jednym z najważniejszych sposobów obniżenia kosztów, z punktu widzenia konsumenta, są dofinansowania do fotowoltaiki i pompy ciepła. W przypadku fotowoltaiki jest wiele opcji – Mój Prąd, Agroenergia czy Energia Plus. Przy połączeniu pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi najbardziej opłacalnym dofinansowaniem jest Czyste Powietrze. Inwestor w ramach tego programu może otrzymać do 5.000 zł na instalację fotowoltaiczną oraz nawet 13.500 zł na pompę ciepła. Musi ona jednak posiadać zwiększoną klasę energetyczną – A++.

Fotowoltaika z pompą ciepła – zalety i wady

Połączenie to oferuje wiele korzyści, które pozytywnie wpływają zarówno na aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne. Do największych zalet połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła należą:

 • ograniczenie rachunków do minimum,
 • zwiększenie komfortu domowników – systemy te są bezobsługowe i nie wytwarzają żadnych pyłów,
 • wygodne monitorowanie i zarządzanie systemami – można to robić aplikacją w telefonie,
 • uniezależnienie się od podwyżek cen prądu i ogrzewania,
 • wkład w likwidację smogu,
 • przy nowo powstałych budynkach, brak kosztów związanych z budową komina, kotłowni czy magazynu na opał.

Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania, na pewno są nią wysokie koszty początkowe. Oczywiście można je obniżyć dofinansowaniem lub finansować inwestycję kredytem, jednak nie zmienia to faktu, że cena za fotowoltaikę i pompę ciepła jest wysoka.

A Wy skorzystalibyście z tego rozwiązania u siebie w domu? A może już korzystacie? Jeżeli tak zostawcie opinię o tym połączeniu w komentarzu!


 1. krystyna

  mam juz fotovoltaike,chce złozyc pompę wodną w leasingu dla firm jaki to koszt miesięczny i jaka pompa przy powierzchni 300 m2 do ogrzania i mocy zainstalowanej i działającej , fotovoltaiki 7,4 kw

  Odpowiedz

 2. Robi

  Jeśli bym się zdecydował na taki zestaw tzn. pompa ciepłą + panele całość za 60 tys zł ale systemie kredytowym to jakie to by były koszty miesięczne ?

  Odpowiedz

  1. Tomek

   Dzień dobry,
   wszystko zależy o warunków kredytu. Orientacyjną wysokość rat można czasem sobie sprawdzić w kalkulatorach kredytu, np. na stronie BOŚ Bank.
   Pozdrawiam,
   Tomek

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*