BIPV – fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

bipv fotowoltaika zintegrowana z budynkiem

Fotowoltaika jest coraz chętniej stosowana w Polskich domach i firmach, jako alternatywne źródło energii. Niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, ekologicznych i ekonomicznych. Czasem jednak, oprócz funkcjonalności, liczy się wygląd, a tradycyjne panele mogą nie spełniać tego kryterium. Dochodzi też kwestia ograniczonego miejsca, bo gdzieś te panele fotowoltaiczne muszą zostać zamontowane. I tutaj wkracza BIPV – czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem! Czym dokładnie jest? Jak można ją wykorzystać i ile kosztuje?

BIPV – co to jest?

BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaic), czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem. Są to panele fotowoltaiczne, których nie zakłada się na dachu czy elewacji budynku, a które stanowią integralną część budynku. Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem pełni zatem nie tylko funkcję źródła energii, ale także np. dachu, elewacji budynku, okien czy balustrad balkonów.

Gdzie sprawdzą się panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem?

Technologie BIPV są droższe niż zwykła instalacja fotowoltaiczna, a mniejsze zagęszczenie ogniw fotowoltaicznych wymaga zainstalowania większej ilość paneli, aby pobrać taką samą moc. Są jednak sytuacje, gdy fotowoltaika najlepiej sprawdzi się jako część budynku. A oto kilka najciekawszych moim zdaniem zastosowań fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem:

Wiata fotowoltaiczna

To moje ulubione zastosowanie paneli słonecznych połączonych z budynkiem. Często zdarza się, że musimy postawić fotowoltaikę na gruncie, dlaczego nie wykorzystać jej dodatkowo jako wiatę na samochód lub altankę? Dzięki temu instalacja fotowoltaiczna będzie miała kolejne zastosowanie, a miejsce będzie jeszcze lepiej wykorzystane.wiata fotowoltaiczna

Okna fotowoltaiczne

Dzięki technologii kropek kwantowych – małych półprzewodników udało się opracować okna, które mogą wytwarzać energię. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i wydaje mi się, że jego główne zastosowanie może mieć miejsce w wielkich, szklanych wieżowcach. Brak na nich miejsca gdzie można zainstalować tradycyjną instalację, dlatego okna fotowoltaiczne wydają się być idealne!

Fasada fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne na elewacji są popularne zwłaszcza wśród dużych budynków. Panele służą w tym wypadku nie tylko jako źródło energii, ale także jako warstwa izolacyjna. Rozwiązanie to nie tylko bardzo dobrze spełnia swoje funkcje, ale wygląda też świetnie!fasada fotowoltaiczna

Balkony fotowoltaiczne

Balkony zrobione z paneli fotowoltaiczne mogą być dobrym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań. Zamiast tradycyjnych paneli można użyć również specjalnych szklanych, jednak ogniwa fotowoltaiczne są w nich znacznie rzadziej umieszczone, przez co są mniej wydajne.

Dachówka fotowoltaiczna

Dachówki fotowoltaiczne mają kształt zwykłych dachówek, jednak mają wbudowane ogniwa fotowoltaiczne, które uzyskują prąd. Dachówki PV można łatwo dostosować, tak aby pasowały do reszty domu. Ich stosowanie ma najwięcej sensu gdy jeszcze jesteśmy na etapie projektowania domu. Wtedy można wziąć pod uwagę ich zalety, jak choćby niska waga dachówki fotowoltaicznej.dachowka fotowoltaiczna

BIPV – cena

Ceny paneli BIPV są znacznie wyższe niż ceny zwykłych modułów fotowoltaicznych. Koszt jednego panelu tradycyjnego o mocy wyjściowej 280 W, zaczyna się od około 300 zł. Cena panelu polikrystalicznego BIPV o mocy 240 W to koszt rzędu 2000 zł. Oczywiście panele zintegrowane z budynkiem pełnią więcej funkcji niż tylko źródło energii. Cena paneli zintegrowanych z budynkiem jest jednak bardzo wysoka. Jeśli uda się obniżyć koszty tego rozwiązania, może ono znaleźć szereg zastosowań zwłaszcza w dużych miastach.

Warto dodać w tym miejscu, że wszelkie dofinansowania do fotowoltaiki, np. Mój Prąd czy ulga termomodernizacyjna mają takie same zasady przy fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem, jak tradycyjne instalacje.

Jakie są zalety i wady fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem?

Fotowoltaika sama w sobie ma swoje wady i zalety, przy fotowoltaice zintegrowanej dochodzi w obu kategoriach kilka dodatkowych punktów.

Zalety BIPV:

  • Estetyka – nie da się ukryć, że fotowoltaika zintegrowana może wyglądać bardzo dobrze. Panele można dopasować do każdego budynku i wkomponować je tak, że praktycznie nie da się ich odróżnić od reszty konstrukcji.
  • Możliwości montażowe – jak już mówiłem, BIPV można dostosować do każdego budynku, i zamontować jak tylko się chce.
  • Wytrzymałość – panele te pełnią funkcję dachu, elewacji itp., także ich wytrzymałość jest większa niż zwykłych modułów.

Wady BIPV:

  • Cena – panele BIPV są droższe niż zwykłe rozwiązania. Wyższe koszty zawsze są uznawane za wadę, a przy różnicy, o której wspominałem wada ta jest dość duża.
  • Wydajność – poprzez mniejsze zagęszczenie ogniw fotowoltaicznych na panelu (dla poprawy estetyki) ich wydajność jest mniejsza, przez co powierzchnia montażu musi być większa.
  • Dostępność – nadal nie jest to częste rozwiązanie i tylko kilka firm oferuje takie rozwiązanie. Z upływem czasu coraz łatwiej dostać te panele, jednak trzeba pokonać kilka barier (zwłaszcza finansowych), aby były one dobrze dostępne.

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem ma jeszcze sporą drogę do przebycia, jednak w przyszłości może być spotykana na każdym kroku. Ceny prądu idą w górę, a panele fotowoltaiczne są coraz tańszą opcją. Przez to wiele osób decyduje się na to rozwiązanie OZE. A czy wy zastanawialiście się nad własną instalacją fotowoltaiczną? Jak wam się podoba temat fotowoltaiki zintegrowanej?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*