Fotowoltaika dla firm – na co zwrócić uwagę?

Koszt prądu w firmie stanowi około 20% wszystkich wydatków związanych z jej prowadzeniem. A ceny prądu rosną, w tym roku m.in. przez nową opłatę mocową. Rozwiązaniem, na które decyduje się wiele firm jest fotowoltaika, która pozwala zmniejszyć koszty prądu nawet o 90%! Jakie korzyści, oprócz finansowych, może przynieść przedsiębiorstwom instalacja fotowoltaiczna? Na co warto zwrócić uwagę przy wybieraniu firmy fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy – na co warto zwrócić uwagę?

Aby fotowoltaika działała jak najkorzystniej dla firmy, trzeba wziąć pod uwagę kilka szczegółów i faktów. Oczywiście ważna będzie lokalizacja miejsca, w którym ma powstać instalacja ze względu na nasłonecznienie. W Polsce waha się ono od 1000 do 1150 kWh/m2 i taka sama instalacja założona w miejscowościach o różnym stopniu nasłonecznienia może wytworzyć różne ilości prądu.

Warto zwrócić też uwagę na technologię i rodzaj paneli fotowoltaicznych. Najwydajniejsze obecnie są moduły monokrystaliczne (sprawność nawet powyżej 20%), choć zapowiadane od kilku lat panele perowskitowe mogą znacznie je przewyższyć, pod względem wydajności jak i ceny.

Fotowoltaika dla firmy powinna być dobrana tak, aby nie produkowała zbyt dużo nadwyżek! Dlaczego? Przedsiębiorstwa działają zwykle w dzień, a więc w czasie gdy instalacja słoneczna produkuje energię i można ją na bieżąco wykorzystać. Zatem jeśli zapłacimy za większą instalację (produkującą nadwyżki), przepłacimy, bo nie będziemy w stanie tych nadwyżek wykorzystać. Warto wspomnieć, że firmy które mają instalacje mniejsze niż 50 kW, mogą rozliczać się z operatorem jak prosument. Wszystkie firmy które mają większą instalację fotowoltaiczną, nadwyżki prądu mogą jedynie sprzedawać za około 40% ceny energii kupowanej, a to nie bardzo się opłaca.

Opłacalność fotowoltaiki dla firmy

Fotowoltaika jest systemem, który gwarantuje zwrot poniesionych kosztów i jest to tylko kwestia czasu. Zwykle instalacja spłaca się około 7 lat, jednak biorąc pod uwagę fakt, że ceny prądu idą w górę, a koszt instalacji fotowoltaicznej spada, a do tego można skorzystać z różnych dofinansowań, okres ten może trwać jeszcze krócej.

Załóżmy, że firma w roku wydaje około 20.000 zł na prąd. Po zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy około 30 kW, kosztującej około 110.000zł, koszta te spadają do około 500 zł na rok (są to opłaty stałe operatora sieci energetycznej). A więc w takim przypadku po 5,5 latach fotowoltaika firmie się zwraca i przez kolejna lata działania oszczędza dla niej 19.500 zł rocznie na prądzie! Oczywiście dochodzą do tego koszty wymiany inwertera, przeglądu czy czyszczenia paneli fotowoltaicznych, jednak instalacja przez czas jej działania może przynieść oszczędności na poziomie 409.500 zł!

Jakie dotacje do fotowoltaiki dla firm?

Firmy mogą otrzymać m.in. wsparcie finansowe z programu Energia Plus. Jest to dofinansowanie przeznaczone dla przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku. Dofinansowanie może przyjąć formę pożyczki, pokrywającej do 85% kosztów inwestycji, lub dotacji pokrywającej do 50% kosztów inwestycji.

Wnioski do programu przyjmowane są jedynie drogą elektroniczną, przez Generator Wniosków o Dofinansowanie i wymaga to posiadania elektronicznego podpisu.

Co jakiś czas organizowane są także projekty w ramach Regionalnych Programów operacyjnych i tutaj też można szukać dofinansowania. Aby mieć najświeższe informacje należy monitorować Wojewódzkie Fundacje Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Fotowoltaika dla firm, a podatek VAT

Przedsiębiorstwa decydujące się na instalację fotowoltaiczną mogą w pełni odliczyć VAT, który wynosi dla niej 23%. Co więcej, elektrownia fotowoltaiczna jest kosztem poniesionym przez firmę, a więc można odliczyć ją od podatku dochodowego!

Leasing fotowoltaiki – opcja dla firm!

Leasing jest bardzo wygodną formą finansowania instalacji fotowoltaicznych, z której mogą skorzystać wszelkie przedsiębiorstwa. Daje on szereg korzyści dla finansów firmy:

  • nie angażowanie własnych środków,
  • małe obciążenia podatkowe,
  • znikoma ilość formalności,
  • oszczędności z instalacji pokrywają raty leasingu.

Uzyskanie leasingu na fotowoltaikę nie jest wcale trudne, oferuje go sporo profesjonalnych podmiotów, np. PKO Leasing oraz samych firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Leasing jest krokiem, który bardzo łatwo pozwala wejść firmą w posiadanie instalacji fotowoltaicznej, i od razu zyskiwać na jej posiadaniu.

Jakie korzyści może dać fotowoltaika firmie?

Korzyści płynące z posiadania fotowoltaiki w firmie po części podałem już wcześniej, obejmują one wartości ekonomiczne, ekologiczne, a także wizerunkowe. Do największych zalet jakie fotowoltaika daje firmą należy:

  • Oszczędności na prądzie – jak wcześniej wspominałem, koszty prądu stanowią nawet 20% wszystkich kosztów firmy, a dzięki PV można obniżyć rachunki do zaledwie opłat stałych
  • Samodzielność energetyczna – firma jest niezależna od operatora sieci w znacznym stopniu, a także odporna na podwyżki cen prądu.
  • Poprawa wizerunku – ekologiczne firmy są lepiej postrzegane, dzięki temu, że dbają o środowisko.
  • Dbałość o środowisko – jest to zaleta, którą powinno się przypisywać wszystkim działaniom OZE, korzystanie z takich źródeł energii ma pozytywny wpływ na nasze otoczenie.

Jak postrzegacie fotowoltaikę jako źródło energii dla firm? Chcielibyście mieć własną instalację fotowoltaiczną w swoim przedsiębiorstwie?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*