Energia Plus – czyli dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm

energia plus czyli dofinansowanie na fotowoltaike dla firm

Coraz mocniej kładzie się nacisk na OZE, w produkcji energii elektrycznej. Przez to wszelkie inicjatywy związane z odnawialnymi źródłami energii, mogą skorzystać z rozmaitych dofinansowań. Dofinansowania do fotowoltaiki obejmują nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy. Dla przedsiębiorstw przewidziano specjalne wsparcie – Energia Plus. Na czym polega, ile maksymalnie może wynieść dotacja? Sprawdziłem to dla Was!

Czym jest program Energia Plus?

Energia Plus jest ogólnopolskim programem wsparcia biznesowych przedsięwzięć inwestycyjnych, które zmniejszają wpływ przedsiębiorstw na środowisko i służą poprawie jakości powietrza. Mówiąc krótko, jest to dofinansowanie dla firm: na instalacje fotowoltaiczne i inne ekologiczne źródła energii, w formie pożyczki lub dotacji.

Operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na dofinansowanie Energia Plus przeznaczono 1,3 mld zł!

Na co można otrzymać dofinansowanie Energia Plus?

Dofinansowanie z programu Energia Plus nie obejmuje jedynie fotowoltaiki. Program obejmuje różne modernizacje związane ze zmniejszeniem emisji spalin, mniejszym zużyciem surowców czy poprawą efektywności cieplnej. Dotacje można otrzymać zatem na:

 • Budowę i modernizację instalacji produkcyjnych czy urządzeń przemysłowych, co poskutkuje zmniejszeniem zużycia surowców pierwotnych.
 • Ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska.
 • Poprawę efektywności energetycznej i idące wraz z tym zmiany technologiczne w obiektach, instalacjach i urządzeniach.
 • Modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych.
 • Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, w tym na:
  • paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór,
  • ciepło pochodzące z kogeneracji z wyłączeniem ciepła wytworzonego w jednostce kogeneracji opalanej węglem,
  • ciepło odpadowe,
  • energię ze źródeł odnawialnych – OZE. Tutaj można zastosować fotowoltaikę czy energię wiatrową. Co mnie dziwi, to to, że inwestycje polegające na wykorzystaniu energii ze źródeł geotermalnych są wyłączone z dofinansowania.

Zatem istnieje całkiem dużo możliwości, przy których możemy skorzystać z tego dofinansowania. A warto wprowadzać te zmiany. Nie tylko prowadzą one do mniejszego zanieczyszczania środowiska, ale również niosą za sobą korzyści dla przedsiębiorstwa. Poprzez zwiększenie efektywności energetycznej czy zmianę źródła ciepła na OZE, koszty prowadzenia firmy powinny spaść!

Energia Plus – kto może otrzymać dofinansowanie?

Program w założeniu ma wspierać firmy, niezależnie od ich wielkości. Zatem z dofinansowania Energia Plus może skorzystać każdy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujący działalność gospodarczą.

Wniosek o wsparcie można składać przez internet, poprzez stronę nfosigw.gov do 17 grudnia 2021 roku.

Wysokość dofinansowania Energia Plus

Jak już wcześniej wspominałem, na program Energia Plus zostało przeznaczone ponad 1,3 mld zł. Z tego 1,126 mld będzie dostępne w formie pożyczki, a blisko 50 mln w formie dotacji.

W przypadku dotacji, wysokość wsparcia sięga nawet 50%, jednak wymagany jest wkład własny, który musi wynosić drugą połowę inwestycji, czyli 50%.

Forma wsparcia w postaci pożyczki jest większa, bo nawet do 85% kosztów inwestycji i wkład własny musi wynosić jedynie 15%. Jednak jest to pożyczka, którą będzie trzeba zwrócić. Jest ona nisko oprocentowana, bo na około 5%, a maksymalny czas jej spłaty wynosi 15 lat. W zapisach programu Energia Plus przewidywane są także umorzenia do 10% inwestycji, jednak nie więcej niż 1 milion złotych.

Energia Plus – korzyści dla przedsiębiorców

Główną korzyścią dla przedsiębiorstw jest możliwość łatwiejszego pozyskania środków na planowane modernizacje (dzięki pożyczce z programu). Wprowadzone dzięki temu modernizacje mogą przynosić wieloletnie oszczędności na rachunkach za prąd czy ogrzewanie.

Energia Plus jest odpowiednikiem takich programów jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Agroenergia z tym, że dostępne jest dla przede wszystkim dla przedsiębiorstw. Jest to dobra inicjatywa, która pozwala się rozwijać przedsiębiorstwom, ale także wspiera dbanie o środowisko naturalne, co z kolei podnosi jakość życia nas wszystkich!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*