Program Moje Ciepło 2021 – dofinansowanie pomp ciepła

Moje Ciepło 2021

Odnawialne źródła energii, takie jak np. pompy ciepła, coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Inwestycje w nie, wiążą się jednak z niemałymi kosztami. Jeszcze do niedawna, pompy ciepła nie miały własnego programu co sprawiało, że były poza zasięgiem wielu Polaków. Na szczęście Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracował specjalne dofinansowanie. Program „Moje Ciepło” jest już niemal pewny. Kiedy będzie dostępny? Jakie będą warunki?

Czym jest program Moje Ciepło?

Zakup i montaż pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Daje jednak wymierne korzyści ekologiczne i ekonomiczne, szczególnie dzięki współpracy z fotowoltaiką. Dzięki takiemu połączeniu można zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz ogrzewanie. Choć ceny urządzenia z roku na rok spadają, nadal potrzebny jest specjalny program dofinansowujący, aby przyspieszyć elektryfikację ciepłownictwa w Polsce. Istotne jest, aby nie rywalizował on z innymi dofinansowaniami, a mógł być z nimi połączony.

Z tej potrzeby powstał program Moje Ciepło. Jest to program podobny w konstrukcji do Mój Prąd. Opiera się na prostych dotacjach dla do domów jednorodzinnych. Na Moje Ciepło najbardziej czekają osoby budujące nowe domy, dla których nie ma żadnego dofinansowania do pomp ciepła. Osoby wymieniające źródło ciepła mogą liczyć na wsparcie z Czystego Powietrza.

Dla kogo jest dofinansowanie Moje Ciepło?

Moje Ciepło jest skierowane do osób fizycznych, które są właścicielem lub współwłaścicielem nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program ma wspierać zakup oraz montaż pomp ciepła.

Uwaga! Moje Ciepło będzie dostępne dla osób, które kupiły i zamontowały pompę ciepła przed wejściem programu. W ramach programu będzie można zrefundować koszty poniesione od 01.01.2021 roku.

Moje Ciepło – warunki

Dofinansowanie do pomp ciepła „Moje Ciepło” ma być prostym i przystępnym programem. Najważniejsze warunki, jakie będzie trzeba spełnić, związane są ze stanem technicznym budynku, a dokładnie ze wskaźnikiem energii pierwotnej (EP). Aktualnie warunki techniczne wymagają osiągnięcia minimum 70 kWh/m2*rok).

Sławomir Kmiecik z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW, zaznacza jednak, że aby otrzymać dofinansowanie Moje Ciepło, trzeba będzie spełnić nieco bardziej restrykcyjne warunki:

  • w pierwszym, przejściowym roku funkcjonowania programu współczynnik Ep musi wynosić maksymalnie 63 kWh/m2*rok dla budynku,
  • w kolejnych latach działania maksymalnie – 55 kWh/m2*rok dla budynku.

Kolejnym podstawowym warunkiem, który na pewno się znajdzie w regulaminie programu, będzie zaznaczenie, że Moje Ciepło będzie dostępne dla nowo powstałych budynków jednorodzinnych.

Ile wynosi dotacja z Moje Ciepło?

Budżet Mojego Ciepła wynosi 600 mln zł i pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego.

Pomoc będzie mogła wynieść do 30% kosztów inwestycyjnych, a jej maksymalna wysokość będzie zależeć od zastosowanego rodzaju pompy ciepła:

  • Powietrzna pompa ciepła zapewni dofinansowanie nie większe niż 7.000 zł. Na tę kwotę dofinansowania będzie można liczyć, inwestując ponad 23.330 zł.
  • W przypadku gruntowej pompy ciepła graniczna kwota wsparcia wynosi 21.000 zł. Maksymalną wysokość można otrzymać, inwestując 70.000 zł.

Moje ciepło – od kiedy startuje program?

Dokładna data startu programu nie jest jeszcze znana. Przewiduje się, że rozpocznie się on w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku. Z początku program miał zostać rozpoczęty jesienią 2021 roku. Nie stało się tak jednak z powodu nieumieszczenia wymiany źródła ciepła jako priorytetu dla Funduszu Modernizacyjnego. Są to pieniądze pochodzące z rynku praw do emisji CO2 i o ich przeznaczeniu decydował Europejski Bank Inwestycyjny. Z powodu wcześniej wspomnianych braków, Moje Ciepło nie mogło ruszyć przed 2022 rokiem. 27 października Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego dał zielone światło dla Mojego Ciepła oraz 5 innych programów zgłoszonych przez Polskę w ramach II transzy Funduszu Modernizacyjnego.

Programy dofinansowujące odnawialne źródła energii są niezbędne do funkcjonowania wielu rozwiązań tego rynku. Z badania przeprowadzonego przez Sunday Polska wynika, że większość inwestorów indywidualnych decyduje się na fotowoltaikę, właśnie ze względu na programy wspierające. Prawdopodobnie również specjalny program dofinansowania pomp ciepła, zachęci wiele osób do ich zamontowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*