Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – od czego zacząć?

W życiu sytuacja bardzo często się zmienia, a my musimy się do tego dostosować. Kwestia ta obejmuje również zużycie energii i fotowoltaikę. Załóżmy, że rodzina nam się powiększyła i mamy więcej urządzeń pochłaniających energię lub z jakiegoś innego powodu, potrzebujemy więcej energii. Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest w takim wypadku możliwa? Jakie warunki musimy spełnić, aby móc rozbudować fotowoltaikę? Jak się za to zabrać? Sprawdź, co znalazłem na ten temat!

Czy można dołożyć panele fotowoltaiczne do gotowej instalacji?

Jeśli nurtuje cię ten problem, odpowiedź jest bardzo prosta: jak najbardziej, można dołożyć panele fotowoltaiczne do instalacji, rozbudowując ją w ten sposób.

Należy jednak pamiętać, że to nie jest jedyne, co trzeba zmienić, aby zakończyć rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Aby miało to ręce i nogi oraz żeby rozbudowana instalacja mogła działać, trzeba zwrócić uwagę na szereg innych aspektów, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jak się za to zabrać?

Na początek trzeba dokładnie sprawdzić i obliczyć, ile mocy nam brakuje. Warto przemyśleć sprawę przyszłościowo, aby znów nie pojawiła się konieczność rozbudowy instalacji fotowoltaicznej. Nowe panele fotowoltaiczne w przypadku połączenia szeregowego, funkcjonujące z jednym falownikiem centralnym, powinny posiadać taką samą moc nominalną jak te już zamontowane. Jeśli kupimy mocniejsze, nie wykorzystamy ich potencjału, ponieważ będą pracować z wydajnością najsłabszego ogniwa.

Przykładowo: mamy 10 paneli o mocy 300 W, dokupujemy panele o mocy 400 W, po podłączeniu do inwertera, wszystkie będą działać z mocą 300 W, a więc nie warto kupować mocniejszych paneli. Warto również zwrócić uwagę na ilość miejsca montażowego i czy nowe panele w ogóle się zmieszczą na dachu, czy na gruncie.

Trzeba sprawdzić jeszcze, czy inwerter poradzi sobie z obsługą rozbudowanej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie to jest dobierane tak, aby jego moc była nieco mniejsza niż moc nominalna wszystkich paneli fotowoltaicznych. Jest to związane z charakterystyką pracy falownika, a także warunkami atmosferycznymi w Polsce. Niedociążony falownik wykazuje zwykle niższą sprawność, a warunki pogodowe w Polsce, pozwalają na użycie słabszego urządzenia. Wniosek płynie z tego taki, że nie zawsze trzeba wymienić inwerter (a jest to około 15-20% kosztów całej instalacji).

Sprawa znacznie łatwiej się ma w przypadku fotowoltaiki niskonapięciowej, gdzie dzięki panelom fotowoltaicznym z mikrofalownikami, działają one jak oddzielne mikroinstalacje. W tym przypadku jedyne, na co należy zwrócić uwagę to odpowiednia ilość miejsca na nowe moduły słoneczne.

Zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej – jak to zrobić?

Na wstępie powiem, że zgłoszenie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest naszym obowiązkiem względem operatora sieci. Ustawa o odnawialnych źródłach energii, art. 20 pkt 2, mówi o tym, że wytwórca energii (prosument), którego instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci OSD, musi w przeciągu 14 dni od rozbudowy, poinformować o tym operatora sieci. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku trzeba liczyć się z karą, która wynosi 1.000 zł.

Procedura zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej jest podobna do podłączenia fotowoltaiki do sieci. Potrzebujemy:

OSD może odrzucić wniosek o rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, jeśli zagrażałoby to systemowi elektroenergetycznemu, zmiana byłaby nieopłacalna lub niemożliwa do wykonania technicznie.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej PGE

PGE do zgłoszenia wymaga dodatkowo schematu instalacji elektrycznej obiektu zawierający układ pomiarowo-rozliczeniowy.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej Tauron

Aby zgłosić rozbudowę fotowoltaiki w Tauron, trzeba dodatkowo zapoznać się z klauzulą informacyjną Tauron Dystrybucja, jest ona częścią zgłoszenia.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej Energa

Energa oprócz wyżej wymienionych dokumentów może wymagać jeszcze danych na temat ustawień podstawowych zabezpieczeń i układu sterowania mocą bierną w falowniku.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej Enea

Enea nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów ani działań.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej Innogy

Innogy nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów ani działań.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – dotacja

Popularność energii słonecznej w Polsce, w dużej mierze uzależniona jest od dofinansowań do fotowoltaiki. To takie programy jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, napędzały coraz częściej pojawiające się instalacje fotowoltaiczne. Czy można z nich skorzystać w ramach rozbudowy instalacji fotowoltaicznej? Niestety nie. Dofinansowania są dostępne tylko dla nowo powstałych instalacji fotowoltaicznych i to raczej prędko się nie zmieni.

Samodzielna rozbudowa instalacji PV – czy warto?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to kolejny, dość spory wydatek. Koszty rozbudowy instalacji fotowoltaicznej można ograniczyć, wykonując pracę samemu. Wiąże się to z tym samym ryzykiem, co w przypadku samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej, a więc:

  • Ryzykiem popełnienia błędu – zarówno w doborze podzespołów jak i samego ich montażu.
  • Ryzykiem zdrowotnym – fotowoltaika działa pod wysokim napięciem i często montowana jest na dużej wysokości, a więc samodzielna rozbudowa instalacji PV wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia.

Ponad to samodzielna rozbudowa instalacji PV wiąże się z możliwością odrzucenia wniosku o rozbudowę instalacji, ponieważ została ona wykonana przez osobę bez uprawnień. Ingerencja w instalację fotowoltaiczną, przez nieuprawnione osoby może skutkować również straceniem gwarancji.

Powiększenie instalacji fotowoltaicznej – po co i kiedy to robić?

Jeśli chodzi o rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, jest to bardzo indywidualna sprawa, wymagająca także, obliczeń opłacalności. Jeśli nasze zapotrzebowanie nie wzrosło jakoś diametralnie mocno, może się okazać, że dołożenie paneli fotowoltaicznych będzie kompletnie nieopłacalne. Cena dobrej jakości modułów fotowoltaicznych to koszt rzędu 500 – 700 zł, a do tego może pojawić się konieczność wymiany falownika, którego koszt w zależności od mocy to 5.000 – 8.000 zł. Doliczając koszt firmy fotowoltaicznej wykonującej rozbudowę, być może przyjdzie zapłacić nam wysoką sumę. Warto policzyć, czy nie opłaci się bardziej po prostu dokupywać prądu od dystrybutora.

Sytuacją, w której warto rozważyć rozbudowę fotowoltaiki, jest za to zmiana źródła ciepła, np. na pompę ciepła. W przypadku innych elektrycznych źródeł ciepła, rozbudowa instalacji fotowoltaicznej też powinna się zwrócić. Oczywiście powiększenie instalacji fotowoltaicznej ma również sens, gdy nasze potrzeby na prąd wzrosną, powiększy nam się rodzina, dobudujemy garaż lub gdy rozbudujemy dom.

Podsumowując, instalację fotowoltaiczną można rozbudować, trzeba jednak to zgłosić i odpowiednio się za to zabrać! Wymaga to wielu przygotowań, ale także znalezienia odpowiedniej firmy, która się tym zajmie, możecie ja znaleźć na przykład w moim rankingu firm fotowoltaicznych. A czy Wy znaleźliście się kiedyś w sytuacji, w której musieliście rozbudować instalację fotowoltaiczną?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*