Fotowoltaika off-grid i on-grid – jak działa?

Instalacje fotowoltaiczne są ostatnio bardzo popularnym źródłem energii, jednak nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak mogą one być podzielone i skonstruowane. W fotowoltaice wyróżniamy instalacje on-grid – podłączone do sieci, off-grid – wykorzystujące magazyny energii oraz fotowoltaikę hybrydową, która łączy rozwiązania z wyżej wymienionych systemów. O tej ostatniej opcji już pisałem, dlatego dzisiaj omówię dla Was instalację fotowoltaiczną off-grid i on-grid, jak działają? Jakie są koszty tych instalacji? Którą instalację fotowoltaiczną wybrać – off-grid czy on-grid? Zobaczmy!

Fotowoltaika on-grid czym jest?

Ten rodzaj instalacji fotowoltaicznej jest najczęściej stosowany. Fotowoltaika on-grid jest podłączona do sieci i w niej magazynuje się prąd wyprodukowany z paneli fotowoltaicznych, który nie został wykorzystany. Prąd możemy odebrać w przeciągu roku od wprowadzenia go do sieci, jednak tylko 70-80%. Reszta traktowana jest jako prowizja za przetrzymywanie energii. Jest to wygodny system, dzięki któremu możemy wykorzystać nadwyżki energii wyprodukowanej latem, zimą, gdy uzysk prądu jest mniejszy.

Zaletą tego systemu są na pewno niższe koszty, ponieważ nie musimy kupować magazynów energii. Ciężej jednak uzyskać niezależność. Ten rodzaj instalacji wyłączy się bowiem, gdy nastąpi awaria sieci energetycznej. Dzieje się tak ze względów bezpieczeństwa – by wytworzony przez nas prąd nie zrobił im krzywdy pracownikom naprawiającym awarię. Za to możemy uniknąć podwyżek cen prądu, co jest główną zaletą wszelkiej fotowoltaiki. W przypadku instalacji on-grid, istnieje system opustów, dzięki któremu rozliczamy rachunki za energię bezgotówkowo, porównując ilość energii pobranej z sieci, z energią wprowadzoną dzięki fotowoltaice. Niestety możliwe, że system ten zostanie usunięty, a wszelkie nadwyżki prądu wysłane do sieci, będzie można jedynie sprzedać, tak jak w przypadku firm.

Dodatkowymi zaletami fotowoltaiki on-grid są:

  • niższe koszty inwestycji (nie trzeba kupować akumulatorów),
  • możliwość odebrania nadwyżek przez rok,
  • jest to system najbardziej rozpowszechniony, więc łatwiej znaleźć dobrą firmę z dużym doświadczeniem.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid – jak działa?

Fotowoltaika off-grid, jak już wcześniej wspominałem, opiera się na magazynach energii, w których przetrzymywane są nadwyżki energii. Ten rodzaj instalacji pozwala nam uzyskać niezależność energetyczną i uniknąć braku dostaw prądu, dzięki zmagazynowanym wcześniej “zapasom”. Najczęściej wykorzystywanymi akumulatorami do budowy instalacji słonecznych są obecnie baterie litowo-jonowe, choć pojawił się nowy rodzaj akumulatorów – sodowo-jonowy, który może wyprzeć dotychczas używane akumulatory.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid działa podobnie jak fotowoltaika on-grid, z tym, że nadwyżki energii trafiają do magazynów energii, a nie sieci energetycznej. Dzięki temu można odzyskać niemal całą wyprodukowaną energię, gdy przy fotowoltaice podłączonej do sieci odzyskamy tylko 70-80%.

Zaletami fotowoltaiki off-grid są zatem:

  • możliwość uniezależnienia się od dostawców energii,
  • zasoby prądu, które można wykorzystać w razie awarii sieci,
  • możliwość pełnego wykorzystania wyprodukowanej energii,
  • sprawdzenie się w miejscach, gdzie ciężko o przyłączenie do sieci, czyli np. jako fotowoltaika na działce.

Porównanie kosztów fotowoltaiki off-grid i on-grid

Koszty fotowoltaiki off-grid i on-grid to chyba punkt, przez który większość osób decyduje się na to drugie rozwiązanie. Różnica w kosztach jest bardzo duża, przez konieczność kupienia magazynów energii w przypadku fotowoltaiki off-grid.

Instalacja fotowoltaiczna on-grid o mocy około 5 kW, kosztuje od 17.000 do 28.000 zł. W przypadku fotowoltaiki off-grid, koszt podobnego zestawu wraz z magazynami energii sięga już ponad 38.000 zł. Jest to nawet dwukrotnie więcej niż koszt fotowoltaiki on-grid i staje się zaporą nie do przejścia. Jak na razie nie funkcjonuje żadne dedykowane dofinansowanie do magazynów energii, co hamuje rozwój tego rozwiązania. Oczywiście koszty związane z instalacją fotowoltaiczną można obniżyć dofinansowaniami do fotowoltaiki takimi jak: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia czy Energia Plus.

System fotowoltaiczny off-grid czy on-grid – który wybrać?

Podjęcie wyboru w tej kwestii nie jest aż tak proste jakby się mogło wydawać. Musimy zastanowić czego oczekujemy od instalacji fotowoltaicznej. Czy ma tylko obniżyć rachunki za prąd? A może ma sprawić abyśmy mieli energię nawet w przypadku awarii sieci? Mówiąc prosto: jeśli chcemy być w pełni niezależni od dostawców prądu to powinniśmy wybrać fotowoltaikę off-grid. Ale jeżeli zależy nam tylko na obniżeniu rachunków za prąd, a nasz budżet jest dość ograniczony, to lepiej postawić na instalację on-grid.

Fotowoltaika opierająca się na magazynach energii jest przyszłościowym wyborem i jeśli powstanie dofinansowanie do magazynów energii będzie mogła zdominować instalacje fotowoltaiczne on-grid. Ten system sprawdzi się także dobrze w przypadku fotowoltaiki na działce, fotowoltaiki na łódce czy instalacji słonecznej na kamperze.

Fotowoltaika on-grid jest póki co po prostu tańsza, dlatego jest częstym wyborem konsumentów. Jednak zwróćcie uwagę, że sieć energetyczna jest przeciążona, a fotowoltaika on-grid staje się dla niej problemem. Między innymi dlatego powstała opłata mocowa, z której dochód ma być przeznaczony na podreperowanie stanu infrastruktury energetycznej.

A może fotowoltaika hybrydowa?

Fotowoltaika hybrydowa jest rozwiązaniem, które jest podpięte do sieci energetycznej, a także wykorzystuje magazyny energii. Takie podejście zapewnia wszystkie zalety instalacji fotowoltaicznych off-grid i on-grid. Niestety, oprócz zalet, fotowoltaika hybrydowa ma również swoje wady, a zwłaszcza jej koszty. Podobnie jak w instalacji off-grid trzeba kupić magazyny energii, ale także dochodzą koszty związane z podłączeniem do sieci czy zakup specjalnego inwertera. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie. Jednak jeśli magazyny energii rozwiną się technologicznie (co według specjalistów jest konieczne do rozwoju OZE), a ich cena spadnie, to fotowoltaika hybrydowa może stać się jednym z najbardziej rozchwytywanych wyjść.

Szerzej o fotowoltaice hybrydowej pisałem w artykule Fotowoltaika hybrydowa – czym jest?

Fotowoltaika off-grid i on-grid są dostępne praktycznie w każdej firmie zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi, możecie je znaleźć w moim rankingu firm fotowoltaicznych. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, który z systemów byście wybrali i dlaczego? 😀


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*