Fotowoltaika dla rolnika – sposób na ekologiczne gospodarstwo!

Jak wiadomo fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem, wykorzystującym odnawialne źródło energii jakim jest słońce. Po energię słoneczną chętnie sięgają gospodarstwa domowe, firmy, a także rolnicy, którzy w ten sposób czynią swoje gospodarstwo bardziej ekologicznym! Dlaczego warto mieć w swoim gospodarstwie instalację fotowoltaiczną? Ile kosztuje fotowoltaika dla rolnika i czy są specjalne dofinansowania instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstw rolnych? Sprawdźmy!

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego – co daje?

Ceny prądu ostatnio skoczyły i raczej nie ma szans, by ten trend się odwrócił. Fotowoltaika w takiej sytuacji staje się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że jej zakup i montaż jest coraz tańszy.

A więc pierwszą zaletą instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym jest uniknięcie podwyżek cen prądu! W gospodarstwie rolnym około 20% kosztów prowadzenia tej działalności to właśnie koszty energii elektrycznej, które dzięki fotowoltaice można obniżyć nawet o 90%!

Ochrona środowiska i lepsza jakość powietrza to kolejna zaleta fotowoltaiki dla rolnika. Takie ekologiczne podejście do prowadzenia działalności rolnej może dodatkowo poprawić wizerunek gospodarstwa, na co często zwracają uwagę klienci lub ewentualne firmy zainteresowane współpracą.

Wykorzystanie dużej powierzchni nieużytków. Nie chodzi mi tu tylko o nieużywane grunty, na których można założyć fotowoltaikę na gruncie. Gospodarstwa rolne mają wiele dachów (stodoły, obory, garaże itp.) i właśnie na nich wybudować instalację fotowoltaiczną, zwiększając w ten sposób swój przychód, jednocześnie nie tracąc miejsca.

Są to najważniejsze korzyści jakie zapewnia fotowoltaika rolnikowi, a warto jeszcze wspomnieć, że same instalacje są dofinansowywane różnymi programami i można je odliczyć od podatku rolnego, zwiększając w ten sposób opłacalność całej inwestycji.

Panele fotowoltaiczne dla rolników – jakie powinny być?

Są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych i przez to różne ceny poszczególnych rodzajów modułów. Generalnie powinny one się cechować wysoką sprawnością, posiadać długie gwarancje i z upływem czasu tracić jak najmniej na wydajności.

W przypadku fotowoltaiki dla gospodarstwa rolnego, panele fotowoltaiczne powinny posiadać jeszcze inne specjalne cechy, przez wzgląd na dość specyficzne warunki w jakich będą pracowały. W gospodarstwach rolnych, przez wykorzystanie nawozów czy przy prowadzeniu hodowli zwierząt stężenie amoniaku, mgły solnej czy innych substancji chemicznych może być nieco wyższe niż w zwykłym gospodarstwie domowym. Dlatego urządzenia wykorzystane w instalacji fotowoltaicznej dla rolnika powinny być bardziej odporne na te substancje. Dodatkowo na terenach wiejskich, zwłaszcza w okresie żniw wzrasta ilość kurzu i pyłków, co może wpłynąć na pracę modułów fotowoltaicznych. Warto zwrócić uwagę, aby miały one ochronę przed zabrudzeniami, która później pomoże w czyszczeniu fotowoltaiki.

Fotowoltaika dla rolnika – jaki VAT?

Kwestia VAT fotowoltaiki dla rolnika jest dość prosta. Jeśli energię wykorzystaną z paneli fotowoltaicznych będziemy wykorzystywać wyłącznie w domu, stawka VAT będzie wynosić 8%.

Dla rolników, którzy chcą zamontować fotowoltaikę na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej, stawka VAT wynosi 23% – jednak uprawnieni rolnicy będą mogli fotowoltaikę całkowicie odliczyć, co obniży koszty inwestycji.

Dofinansowania na fotowoltaikę dla rolnika

Jeśli chodzi o dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników sprawa ma się bardzo kolorowo, że tak powiem. Obejmują ich nie tylko dofinansowania przeznaczone specjalnie dla rolników, ale także dla osób fizycznych, w zależności jak ma być wykorzystana instalacja fotowoltaiczna. A więc rolnik może skorzystać z dofinansowania Mój Prąd, którego 3 edycja ma ruszyć już 1 lipca! Kolejnym dofinansowaniem jest Czyste Powietrze, wnioski do tego programu są przyjmowane w systemie ciągłym.

Dofinansowania przeznaczone specjalnie dla rolnika to program Agroenergia. Forma wsparcia w tym przypadku to pożyczka (do 100% kosztów kwalifikowanych) oraz bezzwrotna dotacja (do 40% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 800 tys. zł).

Jak widać fotowoltaika dla rolnika jest chętnie wspierana, co znacznie ułatwia wejście w posiadanie instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym. A jak przedstawia się sprawa z podatkiem?

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Rolnik może odliczyć część kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Musi on być jednak: właścicielem, posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem gruntów własności Skarbu Państwa.

Wysokość ulgi to 25% poniesionych kosztów w instalację fotowoltaiczną. Konieczne jest posiadanie rachunków lub faktur za zakup urządzeń i wykonane usługi. O ulgę można ubiegać się po zakończeniu wszelkich prac związanych z instalacją, a odpisów można dokonywać maksymalnie 15 lat.

Ważnym warunkiem jest, że instalacja musi być pokryta z własnych środków! Jeśli całość lub część instalacji jest pokryta z środków publicznych, ulga nie przysługuje!

Warto jest zainwestować w fotowoltaikę dla rolnika, jest to ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić sporą kwotę przez okres swojej pracy 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*