Czy warto kupić używane panele fotowoltaiczne?

Czy warto kupić używane panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu, a także na bardziej ekologiczne podejście do uzyskiwania energii. Cena paneli fotowoltaicznych, mimo że spada, wciąż może przywołać zawrót głowy wśród u wielu osób. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowania klientów, którzy chcą mieć instalację fotowoltaiczną u siebie, pojawiają się coraz częściej oferty używanych paneli fotowoltaicznych. Skąd się biorą te produkty? Czy opłaca się kupić używane panele fotowoltaiczne?

Skąd się biorą używane panele fotowoltaiczne?

Mimo iż producenci często mówią, że panele fotowoltaiczne będą wydajnie pracować przez 25-35 lat, a na rynku nie brakuje ofert odnośnie używanych modułów słonecznych. Skąd zatem moduły dostępne z drugiej ręki pochodzą? Najczęściej z Niemiec i Holandii, gdzie inwestorzy mogą pozwolić sobie na wymianę ich na wydajniejsze i nowsze modele, które pojawiły się na rynku. Takie panele fotowoltaiczne są oddawane do utylizacji, jednak ktoś dostrzegł potencjał, aby na nich zarobić. Farmy fotowoltaiczne również co jakiś czas oddają moduły fotowoltaiczne, aby w ich obiegu nie było słabych ogniw i przez to spadków wydajności.

W ten sposób na rynku znalazło się mnóstwo używanych paneli fotowoltaicznych, na których nie brakuje chętnych. Często jednak można trafić na oferty “super paneli fotowoltaicznych z drugiej ręki”, gdzie wszystko jest pięknie opisane, a niezorientowany inwestor może się szybko skusić na niską cenę. Ale czy kupno takich modułów może być opłacalne?

Czy opłaca się kupić używane panele słoneczne?

Osoby decydujące się na instalację fotowoltaiczną, inwestują w nią głównie ze względu na jej opłacalność. Zwrot inwestycji następuje po około 5 – 7 latach, ale stanie się tak jednak wtedy, gdy instalacja jest dobrze dobrana, odpowiednio zamontowana, a także składa się z jakościowo dobrych podzespołów.

Używane panele fotowoltaiczne z racji degradacji ogniw, działają mniej wydajnie niż te nowe. Te moduły gorzej radzą sobie także w przypadku zacienienia, a wydajność spada u nich jeszcze mocniej. Ciężko zatem oszacować czy instalacja fotowoltaiczna z drugiej ręki spłaci się w takim czasie jak nowa. Co więcej, rzadko kiedy otrzymamy dokumentację dotyczącą takich paneli fotowoltaicznych, a dodatkowo nie otrzymamy do nich żadnej gwarancji, więc wszelkie usterki czy uszkodzenia będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni.

Opłacalność używanych paneli fotowoltaicznych można potwierdzić jedynie, gdy kupi się je od zaufanej osoby, gdy otrzymaliśmy ich dokumentację oraz gdy wiemy ile lat już przepracowały.

Na co uważać przy kupnie używanych modułów fotowoltaicznych?

Mimo ryzyka jakie istnieje przy kupnie używanych paneli fotowoltaicznych, wciąż nie brakuje chętnych na to rozwiązanie. Jeśli już się obstajemy przy urządzeniach z drugiej ręki, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Lata, które panele przepracowały – sprzedawca nawet jeśli będzie wiedział ile lat za sobą mają moduły, które chce sprzedać, raczej tego nie powie. Samodzielne określenie tego jest też raczej niemożliwe. Możecie jednak zwrócić uwagę na technologię wykonania modułów i unikać tych amorficznych, ponieważ powstały jako jedne z pierwszych urządzeń tego typu.
 • Ustalić miejsce w jakim pracowały panele fotowoltaiczne – jest to ważne ponieważ w różnych warunkach występują różne zagrożenia dla ich powierzchni czy konstrukcji.
 • Mycie paneli fotowoltaicznych – w tym przypadku ryzyko idzie w dwie strony. Jeśli panele były myte w zły sposób, mogły zostać uszkodzone, jeśli w ogóle o nie dbano, zniszczenia mogą być bardzo duże i powodować spadek uzysku energii.

Oczywiście przy zakupach tego typu z drugiej ręki mają wiele innych zagrożeń i warto byłoby je skonsultować z kimś zaznajomionym w temacie.

Wady i zalety fotowoltaiki z drugiej ręki

Niestety dostrzegam więcej wad, niż zalet zakupu używanych paneli fotowoltaicznych, jednak może wy znajdziecie więcej pozytywów 😉

Zalety używanych paneli fotowoltaicznych:

 • Niska cena – w porównaniu do nowych modułów, są one naprawdę tanie.
 • Opłacalność jeśli znamy historię paneli – jak już wspominałem, jeśli znamy sprzedawcę, wiemy ile lat przepracowała instalacja oraz gdy mamy jej dokumentację może to być opłacalny zakup.

Niestety to jedyne plusy jakie znalazłem, a lista wad jest nieco dłuższa:

 • Brak pewności co kupujemy – nawet jeśli kupujemy od znajomej osoby, mogła coś przed nami ukryć.
 • Zużycie – panele fotowoltaiczne z drugiej ręki przepracowały już kilka/kilkanaście lat i w ich ciągu uległy degradacji zmniejszając swoją wydajność.
 • Przebarwienia folii użytej w konstrukcji modułu – prowadzi to do znacznego spadku efektywności instalacji, a jest to dość trudne do wychwycenia, bo sprzedawcy niekiedy ukrywają ten fakt.
 • Mikrouszkodzenia – są to zmiany niewidoczne dla oka, a mające wpływ na wydajność systemu. Spowodowane przez złe mycie paneli lub błędy przy ich instalacji.

Wady używanych paneli fotowoltaicznych skutecznie powinny odstraszyć od ich zakupu, jednak argument niskiej ceny, nadal przemawia do wielu osób.

Używane panele fotowoltaiczne – gdzie kupić?

Używanych paneli fotowoltaicznych próżno szukać u profesjonalnych sprzedawców, jednak nie brakuje ich na popularnych serwisach aukcyjnych takich jak Allegro czy olx.

Tutaj ofertę może wystawić każdy, co niesie moim zdaniem ze sobą pewne ryzyko…

Na platformie OLX znajdziemy wiele ofert od indywidualnych sprzedawców oraz firm, którzy chcą się pozbyć starych paneli, a nawet całych instalacji fotowoltaicznych. Oferty zaczynają się od bardzo małych kwot, rzędu 30 zł za panel fotowoltaiczny. Należy jednak pamiętać, że są to panele przestarzałe technologicznie o małej mocy i bardzo niskiej wydajności. Przy obecnych panelach osiągających do 23% wydajności z mocą rzędu 400 – 500 Wp nie mają się co równać. Jednak przy cenie 200 zł za panel czy całą instalację 1 kWp w cenie 1.300 zł, wiele osób się skusi.

Podobnie ma się sprawa na Allegro, również są tam dostępne tylko przestarzałe modele używanych paneli fotowoltaicznych, z tym że ofert jest mniej.

Używane panele fotowoltaiczne – czy może inny sposób na oszczędzanie?

Rozumiem, że osoby kupujące używane panele fotowoltaiczne sięgają po nie głównie ze względu na cenę. Istnieją jednak sposoby pozwalające znacznie obniżyć koszt inwestycji w nowe urządzenia. A oto kilka przykładów:

 • Ranking firm fotowoltaicznych – czytając poszczególne oferty firm, można wybrać najtańszą (a i tak będzie lepsza niż używane odpowiedniki) i w ten sposób zaoszczędzić pierwsze pieniądze.
 • Dofinansowania do fotowoltaiki – istnieje szereg programów pozwalających uzyskać dodatkowe środki na zakup i montaż instalacji, między innymi: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Energia Plus (dla firm) czy Agroenergia dla rolników.
 • Korzystanie z dedykowanych form finansowania – firmy często posiadają ofertę wygodnych kredytów czy leasingów, które pozwalają za niską miesięczną ratą cieszyć się instalacją fotowoltaiczną. Rata ta jest tak dobierana, aby oszczędności za prąd pokrywały ją.

Jeśli miałbym wybierać, zdecydowanie wybrał bym nową instalację z jej wszystkimi wygodami, gwarancją, bezpiecznym montażem oraz wszelką pomocą z formalnościami. Korzystając z dofinansowań i wybierając tanią ofertę, naprawdę można wiele zaoszczędzić, nie martwiąc się tym czy aby napewno wszystko zadziała.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*